TOP 5: Najzabawniejsze postacie drugoplanowe z animacji

Autor: osti
Korekta: Damian "Nox" Lesicki
24 czerwca 2015

Jeszcze w tym miesiącu przyjdzie nam zobaczyć Minionkispin-off dwuczęściowej serii Jak ukraść księżyc. Żółte ludziki, kształtem przypominające znane cukierki mające tylko dwie kalorie, robią furorę w Internecie i przyznać trzeba, że jako postacie poboczne ukradły cały show głównemu bohaterowi – złoczyńcy Gru. Nie one jedyne – wprowadzenie do serii Shrek postaci Kota w Butach zaowocowało osobnym filmem przedstawiającym historię miauczącego futrzaka, zaś drugoplanowe w serii Madagaskar Pingwiny oraz Król Julian i jego świta doczekały się nawet własnych seriali i filmu.

Miniony swoim przezabawnym sposobem bycia i dość sporymi niedoborami w logicznym myśleniu podbiły serca widzów. Jednak nie one pierwsze – w zasadzie w każdej animacji występują bohaterowie drugoplanowi, których obecność na ekranie ma jeden jedyny cel: doprowadzać nas do wybuchów śmiechu. Przedstawiamy subiektywny ranking 5 najzabawniejszych "pomagierów" (Miniony są oczywiście poza wszelką konkurencją).

 

Shrek - Osioł

To od niego wszystko się zaczęło. W oryginale wcielił się w niego Eddie Murphy (to prawdopodobnie jego najlepsza rola od czasów Gliniarza z Beverly Hills), zaś w polskiej wersji językowej głosu postaci użyczył genialny Jerzy Stuhr. Kwestie wypowiadane przez gadającego osła na stałe wpisały się w świadomość widzów.

W zasadzie cały tekst poświęcony Osiołkowi można by wypełnić najzabawniejszymi cytatami – porównanie ogrów do tortu czy słowne lawirowanie w celu uniknięcia pożarcia przez smoka to klasyka. Osioł ze Shreka skopał schodom poręcz tak, że nie wiedziały którędy na górę i zapoczątkował panujący do dzisiaj trend na postaci, które po prostu śmiechem rozkładają widzów na łopatki. Ale w końcu chyba każdy odczuwa lekki dyskomfort na myśl o starym drewnianym moście nad przepaścią pełną lawy?

 

Epoka lodowcowa -  Scrat

Wiewiórka szablozębna, która stara się przeżyć w trudnych czasach Epoki lodowcowej. Jego stałym atrybutem był żołądź - zgromadzenie zapasów tego owocu było celem nadrzędnym małego gryzonia. Scrat to postać, która dla fabuły serii ma marginalne znaczenie (oczywiście pomijając fakt, że jej nieporadność powodowała ruchy lodowców, wybuchy wulkanów i przesunięcia kontynentów).

Popularny wiewiór jest w zasadzie postacią tragiczną. Jego beznadziejnie głupie decyzje bawią nas, jednak dla samego bohatera kończą się zwykle bardzo boleśnie. O swoim cierpieniu nie mógł jednak opowiedzieć widzom, gdyż wydaje z siebie jedynie śmieszne piski i jęki (oraz oczywiście okrzyki: bólu i przerażenia). Scrat doczekał się kilku krótkometrażowych filmików, które stanowiły zwykle najlepszą reklamówkę każdej z czterech części serii Epoka lodowcowa.

 

Madagaskar, Pingwiny z Madagaskaru  - Król Julian

Samozwańczy król lemurów oraz nowojorskiego zoo, który sympatię zdobył niezachwianym przekonaniem o swej doskonałości i boskości. Podobnie jak w przypadku Osiołka, trudno jednoznacznie określić czy zabawniejszy był polski Jarosław Boberek czy też oryginalny Sacha Baron Cohen. Odważna piosenka Wyginam śmiało ciało w wykonaniu Juliana rozkręciła niejedną imprezę w wakacje 2005 roku.

Postać króla lemurów pojawiła się we wszystkich trzech filmach Madagaskar, spin-offie Pingwiny z Madagaskaru oraz serialu animowanym o tym samym tytule. W końcu jego popularność zapewniła mu własny show – przygotowany przez Netflix All hail King Julien. Hańba Ci, jeśli nie znasz jeszcze Juliana i jego świty!

 

Kraina lodu - Olaf

Jedyna naprawdę zimna postać w naszym zestawieniu, prawdziwy bałwan. Jego naiwne i ufne usposobienia połączone z umiejętnością rozłożenia się na części prowadzą do wielu przezabawnych sytuacji. W polskiej wersji językowej wcielił się w niego Czesław Mozil, który w tej brawurowej roli przebił nawet oryginał w wykonaniu Josha Gada.

Bałwan Olaf tworzy przezabawny duet z reniferem Svenem, który na pierwszym zwiastunie filmu Kraina lodu próbuje zjeść jego nos. Jako istota powołana do życia przez magię zimy wiecznie pragnie ciepła. Jest wiernym przyjacielem i wie, że dla niektórych warto się nawet roztopić.

 

Zaplątani - Pascal

Wierny towarzysz głównej bohaterki filmu Zaplątani. Jest tylko małym kameleonem, który nie skradł może zbyt wiele czasu ekranowego, ale jednak bogatą mimiką i wpływem na ważne decyzje podejmowane przez Roszpunkę zasłużył, aby zaliczyć go do grona najważniejszych postaci drugoplanowych.

W krótkometrażowej animacji, która stanowi oficjalną kontynuację Zaplątanych, Pascal otrzymuje główną rolę obok konia Maximusa. Zwierzaki gubią ślubne obrączki Roszpunki i Flynna. Próbom ich odzyskania towarzyszy oczywiście seria zabawnych zdarzeń, które zmierzają do (a jakże!) szczęśliwego zakończenia. blog comments powered by Disqus