TOP 5: Ekranowe koty


Koty towarzyszą filmowym bohaterom niemal od zarania kina. Bywały pupilami kultowych złoczyńców, jak Blofeld czy Vito Corleone. Stanowiły wsparcie dla dzielnych protagonistek: Koraliny, Usagi Tsukino czy Kiki. Czasem zaś, jak disneyowscy Aryskotraci, same grały pierwsze skrzypce. Zawsze jednak chadzały własnymi ścieżkami. Oto TOP 5 ekranowych kotów.

 

filmowe koty dzień kota kicia rożek lego przygoda

Puszek Okruszek – Shrek 2

Obok zielonego głównego bohatera i nieśmiertelnego Osła, Puszek Okruszek, czyli Kot w Butach, zdecydowanie wysuwa się na pierwszy plan tej produkcji. Połączenie wdzięku, nonszalancji, tajemnicy i zabójczej (nomen omen) skuteczności, tudzież właściwego tylko kotom czaru z kroplą latynoskiego temperamentu, to mieszanka wybuchowa, którą wspomina się długo i z uśmiechem na ustach.

 kot w butach puszek okruszek shrek dzień kota top 5

Idealnie dobrani aktorzy, udzielający Puszkowi głosu w wersji oryginalnej (Antonio Banderas) czy polskiej (Wojciech Malajkat) dodają wiarygodności postaci, której zagrozić może co najwyżej kłaczek. Dodajmy do tego "Livin’ la vida loca" Ricky'ego Martina w wykonaniu Osła i Kota w Butach i mamy niezapomnianą (aczkolwiek niemalże pod każdym względem różniącą się od części pierwszej) kontynuację niezapomnianego hitu. A pamiętne memy z kocim spojrzeniem to już tylko wisienka na torcie puszkowej sławy...

Anna Krystyna Misztal

 

Śnieżek – Stewart Malutki

Śnieżek to typowy kot, którego obraz stworzyły nam amerykańskie filmy. Gruby, ciężki, monotonny i... władczy. Gdyby miał zrobić sam wszystko to, czego oczekuje, mógłby mieć niemały problem, bo wymaga wiele, a daje mało. Do tego dochodzi jego niski i nużący głos.

 dzień kota top 5 filmowe koty śnieżek snowbell stewart

Poznajemy go w momencie, w którym przekraczamy próg domu Państwa Malutkich. Przygarniają oni i zabierają do domu tytułową myszkę Stewarta po tym, jak odwiedzają sierociniec w poszukiwaniach dziecka – do adopcji rzecz jasna. Można się łatwo domyślić, jak układają się później relacje wrażliwej myszy i zaborczego kota. 

Kamil Żółkiewicz

 

Kot z Cheshire – Alicja w Krainie Czarów

Nie mogło zabraknąć w klasyfikacji wielkiego kocura, słynącego z uśmiechu od ucha do ucha. Ten zwierzak pojawia się w powieści Alicja w Krainie Czarów, ekranizacji tejże powieści, w opowiadaniu Złote popołudnie autorstwa Andrzeja Sapkowskiego, a także w grach American McGee's AliceAlice: Madness Returns. Choć w każdym z tych dzieł postać ta różni się od siebie pod wieloma względami,  jedna cecha pozostaje bez zmian. Kot-Dziwak z Cheshire posiada moc znikania i pojawiania się tam gdzie chce, a gdy już znika, zawsze kończy na swoim.. uśmiechu. Z pewnością można zaliczyć go do najpiękniejszych uśmiechów świata, bo cóż innego mogłoby oczarować miliony kobiet posiadających przeróżne gadżety z tym właśnie kotem, jak nie jego uśmiech?

dzień kota cheshire alicja

Jeśli przyszłoby wybrać, które z tych wcieleń kocurka jest najfajniejsze, wybór byłby niezwykle trudny. Z pewnością przyjaźniejszym dla dziecięcego oka jest kot w wersji Disneya, a dla starszych widzów polecamy wersję filmową, lub "uroczego" kotka z wyżej wymienionych gier.

Anna Wojnowska

 

Garfield – Garfield

Garfield jest najbardziej znanym i kultowym kotem w świecie show biznesu. W 1978 roku zadebiutował na łamach popularnego komiksu narysowanego przez Jima Davisa i od tego czasu stał się ulubieńcem pokoleń. W późniejszych latach powstał serial o nim, a także dwa filmy pełnometrażowe. Chociaż kinowe przedstawienie przygód Garfielda jest przez krytyków oceniane raczej chłodno, to jemu samemu jak najbardziej należy się uznanie.

 Grafield dzień kota

Garfield to cyniczny, charakterny kocur, którego ulubionym zajęciem, poza jedzeniem i spaniem, jest doprowadzenie swojego właściciela do szału. Nasz puchaty rudowłosy kocur niejednokrotnie wystawia na próbę miłość Jonathana. Jego współtowarzyszem niedoli jest słodkie piesek Odie, który w Garfieldzie widzi przyjaciela, pomimo jego usilnych prób uprzykrzenia życia psiakowi. Wszystkie wady Garfielda otoczone są dawką tak dobrego humoru i sympatii, że nie sposób go nie lubić.

Monika Kokowska

 

Hator, hator, hator! Jest czarny, mówi po polsku, a na dodatek potrafi spełniać życzenia – co prawda tylko siedem, ale gdy zajdzie taka potrzeba, pomoże na własną łapę. Jakby tego było mało, kot liczy sobie "tylko" cztery tysiące lat i pochodzi ze starożytnego Egiptu.

 dzień kota siedem życzeń rademenes

Rademenes, bo o nim mowa, jest bohaterem serialu telewizyjnego pt. Siedem życzeń emitowanego w latach osiemdziesiątych w TVP (i wielokrotnie później powtarzanego). W owych czasach seria cieszyła się ogromną popularnością i uznaniem, zaś postać kota zdążyła już obrosnąć legendą.

Damian Frukacz

 

A jakie są Wasze ulubione kociaki z wielkiego i małego ekranu?blog comments powered by Disqus