Top 5: Mordercy

Autor: Mateusz Michałek, Monika Kokowska
Korekta: Marta Kononienko
5 listopada 2017

Z okazji niedawno obchodzonych Wszystkich Świętych, przygotowaliśmy dla Was specjalne zestawienie postaci, które z przyjemnością pomogłyby Wam obchodzić to święto nieco… dosłowniej. Na uwagę zasługuję fakt, że prezentowani bohaterowie nie pochodzą z horrorów, lecz są po prostu „zwykłymi” psychopatami. 

Anton Chigurh - To nie jest kraj dla starych ludzi

Anton Chigurh (Javier Bardem) od pierwszych minut filmu elektryzuje swoją osobowością. Jest surowy, wyrachowany i pozbawiony wszelkich emocji. Ma silną rękę i jest pewien tego, co chce dokonać. Twarz Antona pozostaje niewzruszona praktycznie przez cały film. Pozbawiona mimiki potrafi przerazić bardziej niż cała gama emocji. Po takim mordercy nigdy nie wiadomo czego się spodziewać i jedno jest tylko pewne – jeśli wydał na Ciebie wyrok, to zrobi wszystko, by tego dokonać. Należy też wspomnieć o bardzo nietypowym narzędziu zbrodni, którego ze stoickim spokojem używa Anton w To nie jest kraj dla starych ludzi. Jedna z najbardziej przerażających postaci, jakie można spotkać w kinie. A już na pewno nikt z nas nie chciałby go spotkać w prawdziwym życiu.

 

Hannibal Lecter – Milczenie owiec, Czerwony smok, Hannibal, Hannibal: Po drugiej stronie maski

Najinteligentniejszy, a co za tym idzie bardzo niebezpieczny, morderca wszechczasów. Postać znana z filmów takich jak Hannibal, Milczenie owiec czy z nowej wersji serialu z 2013r. Najbardziej zapadająca w pamięć rola Anthony’ego Hopkinsa, którą na bardzo wysokim poziomie zaprezentował również serialowy Hannibal – Mads Mikkelsen. Postać tak wyrafinowana, obyta kulturowo i kulinarnie, że aż momentami bardziej budziła podziw niż lęk. Przynajmniej do momentu, kiedy nie stawało się jego ofiarą. Wtedy na pewno można było liczyć na wyobraźnię Hannibala, który niczym masterszef potrafił przygotować ekskluzywną kolację ze swoich ofiar. Pięknie zaprezentowane jest to właśnie w serialu Hannibal, w którym kolacje przygotowywane przez gospodarza były naprawdę niesamowicie dopracowane. Hannibal Lecter jest zawsze dżentelmenem, obytym z manierami i savoir-vivre’em na najwyższym poziomie. To wszystko jednocześnie fascynuje i przyprawia o gęsią skórkę. Nie chcielibyście z nim zjeść kolacji, chociaż mogłaby być to niezapominana przygoda ...

Jigsaw -  seria Piła

Jigsaw straszy przez całą serię filmów Piła, a w tym roku będzie przerażać nas na nowo w filmie Piła: Dziedzictwo. Kiedy już myślisz, że go pokonałeś, a on odszedł z tego świata, okazuje się, że Jigsaw – niczym mordercze guru – ma swoich wyznawców i następców. Niesamowite w całej serii jest to, że bezpośrednio Jigsaw nie zabił nikogo. Stał się tylko, a może i aż, psychologicznym katem swoich ofiar. Przemyślane i mrożące krew w żyłach pułapki, ludzie doprowadzani do skrajnych emocji i zmuszani do dokonywania niewyobrażalnych wyborów – żyć czy zabić. Niemniej jednak jego wybory nigdy nie były przypadkowe. Zawsze znajdywał ofiary, które nie szanowały swojego życia bądź życia innych. Dostawały za to dosłownie bardzo bolesną lekcję. Trzymaj się zasad, a może przeżyjesz!

Monika Kokowska

 

Norman Bates - Psychoza

Bates to prawdopodobnie jeden z najbardziej rozpoznawalnych psychopatów w historii kinematografii, który pod swoją delikatną i przyjemną aparycją skrywa morderczą naturę, a na dodatek ma pewien problem z matką, przy którym kompleks Edypa to delikatne zaburzenie. Jeśli spotkałabyś go na swojej drodze, to nigdy nie wynajmuj od niego pokoju, nie zapraszaj do siebie, a pod żadnym pozorem - nie bierz kąpieli (lepiej śmierdzieć). Norman to również słaby kandydat na męża i zięcia, gdyż lubi przebierać się w kobiecie ciuszki oraz mordować jako swoja mamusia. Potencjalne fanki powinny być jednak zachwycone, ponieważ jest „szalenie” opiekuńczy i kocha swoją matkę, nawet jeśli mówimy o wieloletnim zajmowaniu się jej zwłokami, traktowaniu ich jako żywą osobę i nekrofilii.

 

Dexter Morgan – Dexter

Dexter Morgan to fantastyczny facet, wspaniały ojciec, oddany pracownik, świetny mąż, przyjaciel i brat, a przede wszystkim… morderca. Tytułowy bohater jest zdecydowanie najbardziej produktywnym zabójcą z naszej listy, gdyż na fanowskich portalach znajdziemy informację, że zabił co najmniej 135 osób. Niemniej Dexter konsekwentnie postępuje zgodnie ze swoim kodeksem (zdarzają się jednak wyjątki). Jeśli macie coś złego na sumieniu, to lepiej trzymajcie się od niego z daleka, bo możecie zapoznać się z jego specjalnym stołem i rytuałami, a na koniec pływać w wielu kawałkach…

Mateusz Michałek

 



blog comments powered by Disqus