TOP 5: Piosenki pasujące do Bonda

Autor: Damian "Nox" Lesicki
Korekta: Anna Ruszczak
8 listopada 2015

Na ekranach zagościł nowy obraz o przygodach agenta 007. W kinach i w radiu możemy usłyszeć kolejną kompozycję otwierającą najnowszy film z Jamesem Bondem. Piosenki z "Bondów" są jednym ze znaków firmowych produkcji o szpiegu JKM. W związku z tym prezentujemy zestawienie pięciu utworów, które mogłyby świetnie sprawdzić się w roli nowych bondowskich czołówek.

Część utworów rozpoczynających filmy o słynnym agencie cieszy się niesłabnącą popularnością, o czym świadczą chociażby organizowane – także w naszym kraju – koncerty. Z kolei Writing's On The Wall Sama Smitha otwierający Spectre, podobnie jak ponad dekadę temu Die Another Day Madonny, wzbudza wśród odbiorców skrajne emocje. Piosenkarze i piosenkarki śpiewający do przygód 007 prezentowali skrajnie różne style: od klasycznej ballady przez elektronikę po dynamicznego rocka. Mimo tego każdy z utworów ma w sobie coś (i nie chodzi wyłącznie o partie smyczkowe), co sprawia, że od razu czujemy, że to czołówka z filmu o Bondzie.

Conchita Wurst – Rise Like A Phoenix

Niezależnie od stosunku do scenicznego wizerunku laureatki Eurowizji 2014, trzeba przyznać, że zwycięski utwór ma w sobie moc. Narastające tempo, potężny refren i chwytliwy tytuł sprawiają, że piosenka Conchity Wurst świetnie pasowałaby do filmu takiego jak Skyfall, w którym obserwujemy powrót agenta i jego powstanie z popiołów.

Cytat:Out of the ashes Seeking rather than vengeance Retribution

Michael Bublé – Cry Me River

Smyczkowe intro tego utworu jest tak do cna bondowskie, jak tylko się da, a późniejsza linia melodyczna i wokal tylko dopełniają tego efektu. Tekst skupia się na kwestiach uczuciowych, które w wielu filmach o agencie Jej Królewskiej Mości stanowiły ważny element (wystarczy wspomnieć wątek żony szpiega, Tracy). Piosenka Michaela Bublé bez problemu mogłaby stanąć obok takich klasyków jak Thunderball, From Russia With Love czy Live And Let Die.

Cytat: cried river over you

Birdy Strange Birds

Spokojne tempo i kojący kobiecy głos kojarzący się z piosenkami otwierającymi Moonrakera,Szpiega,który mnie kochał albo Żyje się tylko dwa razy.Ponownie mamy tu do czynienia z tekstem, który można odczytywać jako opis romantycznych relacji. Tym razem jednak bardziej przywodzi on na myśl postaci kobiece, które Bond spotykał podczas swoich misji i w których obronie stawał.

Cytat:Youve always loved the strange birds Now want to fly into your world

Florence + The Machine – Seven Devils

Utwór Florence + The Machine różni się znacznie od  większości bondowskich czołówek i początkowo wydaje się niezbyt odpowiedni. Powolny kobiecy wokal i towarzyszący mu chóralny refren tworzą jednak atmosferę tajemnicy idealnie pasującą do szpiegowskiego thrillera. Piosenka kojarzy się trochę z tymi bardziej nastrojowymi i mrocznymi utworami: Diamonds Are Forever, The World Is Not Enough czy Skyfall. Melodii towarzyszy tekst przywodzący na myśl złowrogie plany łotrów pokroju Ernsta Stavro Blofelda.

Cytat: See I've had to burn your kingdom down And no rivers and no lakes can put the fire out

Billy Idol – Postcards From The Past

Szczyt popularności Billy'ego Idola przypadł na połowę lat 80., co odbiło się mocno na jego stylu. Najnowsza twórczość piosenkarza łączy w sobie klimat retro z nowoczesnością, dokładnie tak jak ostatnie filmy o Bondzie. Chociaż ze względu na tempo propozycja może wydawać się kontrowersyjna, tytuł i tekst prezentowanego utworu też jak najbardziej pasują do bondowskiej fabuły. Jakież to tajemnice z przeszłości 007 mogłyby powrócić, by go prześladować?

Cytat: Now I am running in times that are frightening / But I won’t let that break me. I won’t let that take me down again

Jeśli mimo wszystko uważacie, że jest to zbyt szybka piosenka dla Bonda, polecam spokojniejszą Eyes Wide Shut z tej samej płyty.

Na zakończenie jeszcze mały bonus. Chociaż piosenki w wykonaniu Lady Gagi wydają się średnio pasować do filmów o brytyjskim agencie, ta orkiestrowa wersja mogłaby być idealnym tłem muzycznym dla jego potyczek.

Warto też poświęcić uwagę kilku innym bondopodobnym piosenkom. Godnymi przesłuchania są m.in.: Supremacy Muse, Change Of Heart Bruce'a Dickinsona, Belong To You Caro Emerald czy This Is Hardcore Pulp. Jeśli znacie inne utwory, które mogłyby ilustrować przygody agenta 007, podzielcie się swoimi typami w komentarzach!blog comments powered by Disqus