TOP 5: Filmowe sposoby na podróże w czasie.

Autor: Mateusz Michałek
Korekta: Joanna Biernacik
21 października 2015

Fani science fiction kochają podróże w czasie i przestrzeni. O fenomenie tego zjawiska niewątpliwie mogą świadczyć zarówno sukcesy serialu Doktor Who, a także niezapomnianej trylogii Powrót do przyszłości. Z okazji filmowego pojawienia się Marty’ego McFly w naszych czasach (w komedii zapowiedzianego na 21.10.2015), Gildia Filmu przygotowała dla swoich czytelników przegląd najciekawszych i najdziwniejszych filmowych sposobów na podróże w czasie

Doktor Who –Tardis/budka policyjna

O serialu: Doktor Who  to popularny brytyjski serial science fiction produkowany przez BBC, nadawany od 1963 roku. W 1989 przerwano jego emisję, a w 1996 powstał film telewizyjny. Serię wznowiono w 2005 roku. Produkcjawidnieje w Księdze Rekordów Guinnessa jako najdłuższy serial science fiction na świecie (prześcignął serialową wersję Star Treka liczącą 726 odcinków).

W skrócie: Tytułowy bohater serialu emitowanego już od ponad pół wieku podróżuje TARDIS, która jest dość nietypowym statkiem kosmicznym.Dzięki niej (protagonista twierdzi, że to jego ukochana kobieta) Doktor może przenieść siebie oraz swoich towarzyszy w dowolne miejsce w czasie i przestrzeni. Bohaterowie poznają zarówno legendarne postacie historyczne takie jak Van Gogh, Churchill czy Hitler, stają się świadkami legendarnych wydarzeń (Władca Czasu podobno był na Titanicu, a także zniszczył Pompeje) oraz wielokrotnie odkrywają nowe światy i spotykają ich mieszkańców. TARDIS,która z powodu bliżej nieznanej usterki systemu maskującego stale imituje angielską policyjną budkę telefoniczną z lat sześćdziesiątych XX w., tożywy organizm, wpływający na poczynania bohaterów oraz telepatyczny tłumacz. Niemal wszyscy kompani Doktora zwracają uwagę na wewnętrzną wielkość jego statku kosmicznego, z reguły stwierdzając „To niemożliwe! Ona jest większa w środku”

 

Czas na miłość – szafa/garderoba

O filmie: Kończąc 21 lat Tim Lake (Domhnall Gleeson) odkrywa, że może podróżować w czasie. Po kolejnym przyjęciu noworocznym ojciec Tima opowiada rodzinną historię, według której mężczyźni potrafią przemieszczać się w czasie. Tim może zmienić, co się stanie lub co już stało się w jego życiu. Postanawia uczynić świat lepszym, znajdując sobie dziewczynę. Niestety, nie jest to takie łatwe. Podróżując z Kornwalii do Londynu, Tim poznaje śliczną Mary (Rachel McAdams). Zakochują się w sobie, ale w związku z zawirowaniami czasoprzestrzennymi okazuje się, że wcale jej nie poznał. W ciągu kolejnych podróży w czasie sytuacja powtarza się wiele razy. 

W skrócie: Tim Lake dowiaduje się od ojca, że jego rodzina posiadła umiejętność podróży w czasie. Warunkiem jest jednak wejście do ciemnego, odosobnionego miejsca ( z reguły szafy lub garderoby) oraz skupienie się na konkretnej chwili, do której bohater chciałby powrócić. Kto z nas nie marzył o naprawieniu swojej przeszłości czy poderwaniu niegdyś niedostępnej dziewczyny?

 

O północy w Paryżu – magiczna uliczka/schody/ taxi

Opis filmu: Niedawno zaręczeni Inez (Rachel McAdams) i Gil (Owen Wilson) przybywają do światowej stolicy romansu, planując ślub. Jednak wierność zakochanych zostanie wystawiona na ciężką próbę, gdy na ich drodze pojawią się wyrafinowany znawca sztuki Paul (Michael Sheen) oraz tajemnicza i zmysłowa muza Adriana (Marion Cotillard).

W skrócie: Niespełniony pisarz Gil codziennie o północy pojawiał się w pewnej pięknej uliczce Paryża, gdzie punktualnieo 0:00 przybywał po niego powóz, który przenosił go do okresu twórczości Gertrude Stein, Salvadora Dalego, Ernesta Hemingwaya czy F. Scotta Fitzgeralda. Aż strach pomyśleć, co by było, gdyby taka forma podróży w czasie zadziałała w Krakowie? Czy zabrakłoby turystów?

 

Jutro będzie futro – jacuzzi napędzane napojem Czarnobyl

Opis filmu: W życiu każdego mężczyzny przychodzi taki moment, kiedy nic już nie sprawia radości. Wydaje się, że dla grupy facetów wypad za miasto, do miejsca gdzie spędzali najlepsze dni swej młodości, to najlepszy sposób na odrobinę rozrywki. Kiedy jednak po nocy imprezowania i gorącej kąpieli w jacuzzi cofają się w czasie do lat 80., okazuje się, że impreza dopiero się zaczyna! W czasach, kiedy Michael Jackson był jeszcze czarny, a Facebook, iPhone i viagra  – co najwyżej w sferze marzeń, czwórka bohaterów z przyszłości będzie mogła wyszaleć się za wszystkie czasy, a jeśli wystarczy im odwagi może nawet zmienią nieco swą przyszłość. Jedno jest pewne: będzie bezwstydnie, skandalicznie, grzesznie i … śmiesznie.

W skrócie: Twórcy komedii Jutro będzie futro udowadniają, że do podróży w czasie wystarczy tylko zapomniany kurort, zepsute jacuzzi oraz napój Czarnobyl.  Ta wybuchowa mieszanka i zaskakująca w skutkach awaria przeniesie Cię bez większych problemów do szalonych lat 80-tych i być może uczyni multimiliarderem.

 

Ambassada – winda

Opis filmu: Mela i Przemek przyjeżdżają do Warszawy, aby zająć się mieszkaniem wuja. Okazuje się ono nie tylko luksusowe, ale i niezwykłe. Melania zgłębia historię domu i odkrywa, że na ulicy Piusa 17 – dziś Pięknej – przed wojną znajdowała się niemiecka ambasada. Winda, która znajduje się w budynku, nie tylko przenosi mieszkańców z piętra na piętro, ale też umożliwia podróż w czasie: z sierpnia 2012 roku do sierpnia 1939 roku.

W skrócie: Bohaterowie podróżują w czasie za pomocą windy, która przenosi ich do przedwojennej niemieckiej ambasady. Podążając tropem historii z filmu Machulskiego należy zauważyć, że każda wizyta i podróż windą w Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie również przypomina wędrówkę w czasie.

Ponadto w zestawieniu mogłyby się znaleźć takie filmy jak: Obłęd (kostnica), Podróże w czasie: najczęściej zadawane pytania (drzwi do  toalety), Armia Ciemności (sen w jaskini) oraz Czarny rycerz (magiczna fosa). blog comments powered by Disqus