5 najlepszych polskich dramatów 2013 roku

Autor: FilmPlaneta
Korekta: Hagath
3 stycznia 2014

Miniony rok bez wątpienia należał do polskiego kina. Rodzimi filmowcy w końcu zrozumieli, że produkcja kolejnych żenujących i mało zabawnych komedii romantycznych nie ma sensu. Jako, że polskie kino jest mi bardzo bliskie, obejrzałem niemal wszystkie polskie premiery 2013. I o dziwo muszę przyznać, że mam wielki problem z wybraniem pięciu najlepszych z nich. Oby ten wysoki poziom polskiego kina utrzymał się jak najdłużej. A poniżej prezentuję moje subiektywne TOP 5 dramatów polskich.

1. Chce się żyć

Zdecydowany numer 1 w moim rankingu; właściwie nie potrafię wskazać na jakiekolwiek wady, a zalety mogę wymieniać bez końca: fenomenalny i poruszający scenariusz oparty na prawdziwej historii, genialne aktorstwo (Dawid Ogrodnik przechodzi tu samego siebie, ale warto zwrócić uwagę również na Kamila Tkacza, Arkadiusza Jakubika i Dorotę Kolak), błyskotliwa narracja i elementy komizmu sytuacyjnego. Właśnie takie filmy chcę oglądać i osobiście uważam, że to właśnie Chce się żyć powinien reprezentować Polaków w walce o Oscara…

Przeczytaj więcej o tym filmie.

2. Ida

Ani trochę nie dziwi mnie ilość nagród dla tego filmu (w tym Złotego Lwa za Najlepszy film); pod względem tematyki film jest bardzo podobny do głośnego Pokłosia, aczkolwiek jest to jedyny aspekt, który łączy te dwa filmy. Wszędzie tam, gdzie Pasikowski stawiał na kontrowersyjność i mocny wydźwięk scen, Pawlikowski broni się minimalizmem i prostotą w ukazywaniu historii.

Przeczytaj więcej o tym filmie.

3. Drogówka

Fantastyczny montaż, genialne kreacje aktorskie, wciągająca fabuła i co najważniejsze, ogromny realizm – to najważniejsze elementy, dla których każdy powinien obejrzeć ten film. Smarzowski po raz kolejny obnaża największe grzechy Polaków i tym samym potwierdza, że jest niekwestionowanym mistrzem współczesnego kina polskiego. Pozostaje tylko czekać na nadchodzący wielkimi krokami Pod Mocnym Aniołem.

4. Płynące wieżowce 

Tego w polskim kinie jeszcze nie było, czyli pierwszy polski film, który mówi o homoseksualizmie w sposób poważny i prawdziwy. Tomasz Wasilewski przełamuje tabu i tworzy bardzo prawdziwy obraz o wyjątkowo silnym ładunku emocjonalnym. Wciąż jestem pełen podziwu dla głównych aktorów, którzy zagrali wyjątkowo odważne sceny erotyczne.

5. W imię 

Do końca nie jestem pewien, czy właśnie ten film zasługuje na miejsce w TOP 5, ale z sentymentu dla Chyry i Kościukiewicza stawiam jednak na niego… To kolejny film, który przełamuje tabu i ukazuje niezwykle ciekawy portret psychologiczny księdza. Wnioskując po rekordach oglądalności, spotkał się z wyjątkowym zainteresowaniem wśród polskich widzów i sprowokował do narodowej dyskusji.

To tylko 5 świetnych filmów, które każdy Polak powinien obejrzeć w 2013 roku. Warto także sięgnąć po inne tegoroczne polskie produkcje, w tym przede wszystkim po poetycką Papuszę, oryginalną Dziewczynę z szafy, poruszającą Miłość. Film Sławomira Fabickiego i wyjątkowe kino społeczne: Dzień kobiet, Układ zamknięty oraz Wałęsę. Człowieka z nadziei.
blog comments powered by Disqus