TOP 5: Filmowe auta

Autor: osti
Korekta: Damian "Nox" Lesicki
26 września 2015

We współczesnej kulturze auta zajmują szczególne miejsce. To głównie mężczyźni upodobali sobie mechaniczne bestie, które mają odzwierciedlać ich charakter lub leczyć kompleksy. Samochodów, które określa się jako kultowe jest całe mnóstwo.  Część z nich zobaczyć można na ekranach. Jedne bywają miernikiem "fajności" bohatera, inne zaś dorobiły się sławy właśnie dzięki kinowej roli.

Wielu filmowych bohaterów niemalże automatycznie kojarzonych jest ze swoimi pojazdami: James Bond zawsze jeździ Aston Martinem, zaś Mad Max przemierza postapokaliptyczne pustkowie swoim Fordem XB Falcon, ostatnim autem z silnikiem V8. Nie wyobrażamy sobie przecież Jasia Fasoli w czymś innym niż Mini Morris! Przedstawiamy zestawienie najlepszych, naszym zdaniem, samochodów, które pojawiły się filmach.

 

FORD MUSTANG

To auto nieśmiertelne i kultowe, które na przestrzeni dziejów doczekało się wielu nowych modeli. Świat uwielbia amerykańskie muscle cars, a Mustang jest prawdopodobnie najpopularniejszym z nich. Jeździł nim Steve McQueen w filmie Bullit (jedna z najbardziej kultowych scen pościgów w historii kina!), Keanu Reeves jako tytułowy bohater Johna Wicka dokonał krwawej zemsty na złodziejach swojego cacka, zaś Nicolas Cage w 60 sekundach uczynił z tego auta swój złodziejski cel ostateczny. Specjalnie przygotowana na potrzeby filmu Need for Speed  wersja Mustanga jest prawdopodobnie jedynym argumentem za tym, aby tę produkcję w ogóle oglądać.

Amerykański przemysł samochodowy wyprodukował na przełomie lat 60 i 70 wiele kultowych muscle carów i grzechem byłoby ich nie wspomnieć. Wspaniałego Dodge’a Challengera mogliśmy oglądać w filmach Znikający punkt oraz Death Proof, Ford Gran Torino był autem Starsky’ego i Hutcha oraz doczekał się tytułowej roli w filmie Clinta Eastwooda. Chevrolet Camaro stanowi alter ego dla jednego z Transformersów – Bumblebee. Wszystkie one jednak bledną przy potędze marki, jaką wyrobiły sobie auta spod znaku galopującego Mustanga.

 

PEUGOT 406

Jedyne prawdziwie europejskie auto w naszym zestawieniu. Samochód był głównym bohaterem jednej z najbardziej kasowych francuskich serii – Taxi. Wydana w 1998 roku komedia w reżyserii Gerarda Piresa doczekała się aż 4 części. Wprawdzie z czystym sercem polecić możemy jedynie dwie pierwsze, ale dla prawdziwego fana motoryzacji oglądanie arcyszybkich pościgów w wykonaniu białej taksówki zawsze będzie czymś wartym obejrzenia.

Peugot 406 to auto bardzo popularne, jego produkcję zaczęto 20 lat temu i do dzisiaj sporo egzemplarzy zachowało się na polskich drogach. Niestety nie ma możliwości zakupu takiej samej wersji, jaką Daniel Morales poruszał się po ulicach Marsylii. Niestraszne jej były loty, prędkości powyżej 300 km/h, strzelaniny, ośnieżone stoki i boiska piłkarskie. Na szczęście ze świecią szukać taksówkarzy posiadających takie auta – świat jest dzięki temu znacznie bezpieczniejszym miejscem.

 

DELOREAN DMC-12

Na naszej liście nie mogło zabraknąć jedynego auta, które umożliwia podróżowanie w czasie. Niestety gdyby nie seria filmów Powrót do przyszłości, nawet najwięksi maniacy motoryzacji mogliby o tym samochodzie nie wiedzieć. DeLorean miał być względnie tanim autem sportowym, które przygotowywał jeden z prezesów General Motors. Kryzys naftowy i związane z tym zawirowania na giełdzie sprawiły, że auto przestało być tanie. Trudny w utrzymaniu i często po prostu wadliwy silnik oraz inne komponenty sprawiły, że nie każy właściciel DMC-12 mógł o swojej bryce mówić "sportowa".

Na szczęście bohaterowie Powrotu do przyszłości nie mieli z autem aż tylu problemów. Chociaż z drugiej strony, większa część filmów sprowadzała się do tego, aby naprawić wehikuł i powrócić w końcu do swoich czasów. Mimo kontrowersji, auto może się podobać nawet dzisiaj, a osiągi od 0 km/h do roku 1885 w ciągu kilku sekund sprawiają, że nawet Bugatti Veyron mięknie zawieszenie.

 

TUMBLER

Batman jest jednym z niewielu superbohaterów, którzy mieli własny automobil. Już sam ten fakt sprawia, że nie może zabraknąć go w naszym zestawieniu. Batmobil zmieniał się na przestrzeni czasu, tak jak sam bohater. W pierwszym filmie z 1966 roku pojazdem Człowieka Nietoperza był nieco zmodyfikowany Lincoln Futura. W nieco mniej odległych czasowo produkcjach wehikuł Batmana wyglądł jak połączenie rakiety i silnika odrzutowego na czterech kołach. Batmobil, który oglądać możemy w trylogii stworzonej przez Christophera Nolana to już zupełnie inna para kaloszy...

Auto, którym porusza się grający Batmana Christian Bale jest jedyne w swoim rodzaju, gdyż bardziej przypomina ono skrzyżowanie czołgu z Lamborghini. Nic w tym dziwnego – pojazd, zanim trafił pod nietoperze skrzydła Bruce’a Wayne’a miał być pojazdem wojskowym, którego funkcja polegałaby na szybkim pokonywaniu przeszkód terenowych i budowaniu nad nimi mostów. Taki rodowód sprawia, iż auto Batmana może wyskakiwać w górę, strzelać rakietami, a w razie potrzeby wydzielić z siebie motor.

 

K.I.T.T.

To auto mające jedną cechę absolutnie wyróżniającą je w tym rankingu. Jest nią oczywiście zdolność mowy i samodzielnego myślenia oraz działania. Jego nazwa to skrót od Knight Industries Two Thousand i technicznie odnosi się bardziej do mikroprocesora, który sterował specjalnie zmodyfikowanym Pontiakiem Trans Am z 1982 roku.

K.I.T.T., któremu głosu udzielił William Daniels, jest obok Davida Hasselhoffa głównym bohaterem kultowego serialu Nieustraszony. Pierwotnie produkcja emitowana była w latach 1982-1986, w 2008 roku wyprodukowano nowe, bardziej "współczesne" odcinki. Odświeżona wersja serialu była jedynie odcinaniem kuponów od klasyka i nie odniosła sukcesu. Być może przez brak Trans Ama? Albo Davida Hasselhoffa?

A Wy, jakie filmowe auto chcielibyście mieć w swoim garażu? Zapraszamy do dyskusji w komentarzach!blog comments powered by Disqus