Złoczyńcy w sequelach "Spider-Man: Homecoming" – typy Gildii Filmu


Spider-Man: Homecoming święci sukcesy w kinach. W nowym filmie, będącym częścią filmowego uniwersum Marvela, Człowiek-Pająk (Tom Holland) staje do walki przede wszystkim z Sępem (Michael Keaton). Jednak już teraz Disney mówi o kilku kontynuacjach, a Sony snuje plany swojego własnego świata postaci z otoczenia Petera Parkera. Z kim zmierzy się Spider-Man w kolejnych filmach? Oto nasze propozycje.

 

Carnage

Carnage w dosłownym tłumaczeniu na język polski oznacza „rzeź”, co bardzo dobrze charakteryzuje czerwonego symbionta. Cletus Kasady, czyli osoba, z którą połączyła się obca materia organiczna, jest seryjnym mordercą. Na własne oczy widział, jak jego ojciec pobił matkę na śmierć. Resztę swojego dzieciństwa spędził w domu dziecka, gdzie był prześladowany zarówno przez wychowanków jak i wychowawców. Koniec końców dopełnił swojej zemsty – zamordował jednego z opiekunów i podpalił placówkę. Kiedy był dwudziestoletnim mężczyzna został oskarżony o popełnienie jedenastu przestępstw. Sam przyznawał się do popełnienia około tuzina więcej. 

 

Spider-Man powinien zmierzyć się z Carnagem przede wszystkim dlatego, że na chwilę obecną brakuje materiałów filmowych, w których byłby ukazany czerwony symbiont. Jego czarny odpowiednik, którego kojarzymy z Eddiem Brockiem, jest pierwotną postacią symbionta. Carnage jest jego potomstwem – połączył się z Cletusem Kasadym w więzieniu. Technologia, jaką obecnie mają do dyspozycji twórcy filmów jest w stanie wiernie i realistycznie odtworzyć to, co było przedstawiane w komiksach i kreskówkach. Carnage jest znany z licznych macek wypuszczanych z symbiotycznego „kostiumu”. Ciekawe, który twórca podjąłby się zobrazowania tak ciekawych efektów w swoim filmie.

Kamil Żółkiewicz

Puma

Puma to słabo znany przeciwnik Spider-Mana. Niektórzy fani mogą kojarzyć tę postać oczywiście z komiksów, a także z gry Spider-Man 2 luźno bazującej na filmie pod tym samym tytułem z 2004 r. Puma to tak naprawdę Thomas Fireheart – najemnik i biznesman wywodzący się z pewnego indiańskiego plemienia, który otrzymał zdolność transformacji w humanoidalnego kota.

 

Umieszczenie tej postaci wprowadziłoby do filmów o Pajączku jeszcze więcej scen akcji (koty są równie zwinne jak arachnidy). Dodatkowo mogłoby to wprowadzić w MCU problem rdzennej ludności Ameryki. Szanse na pojawienie tego łotra wydają się jednak znikome, gdyż Pumę – kota o myśliwskich zdolnościach może zastąpić bardziej ikoniczny łowca Kraven.

Adrian Warwas

Mysterio

Jednym z przeciwników Spider-Mana, którego chciałbym zobaczyć na wielkim ekranie, jest Mysterio. Tożsamość tę przybierało czterech mężczyzn w głównym pajęczym uniwersum komiksowym. Najbardziej znany i najczęściej eksploatowany jest pierwszy z nich, stworzony przez Stana Lee i Steve'a Ditko Quentin Beck, kaskader i mistrz efektów specjalnych, który postanawia wykorzystywać swoje umiejętności do zostania superzłoczyńcą. Dzięki nim tworzy różnego rodzaju iluzje i „sztuczki”. Dodatkowo Beck zna tajniki hipnozy, której to zdolności używał, będąc... swoim drugim alter ego, doktorem Ludwigiem Rinehartem, psychiatrą.

 

Jak mógłby się sprawdzić Mysterio w MCU? Idealnie pasowałby jako odpowiednik batmanowego Stracha na Wróble. Poprzez hipnozę i efekty specjalne mógłby wywoływać halucynacje i siać panikę w umyśle Petera Parkera niczym wróg Batmana w słynnych poziomach z serii gier Batman: Arkham. Idealnym kandydatem do roli mógłby być Bruce Campbell, aktor znany jako Ash z Evil Dead oraz z drobnych ról w pajęczej trylogii Sama Raimiego, który miał wystąpić jako Mysterio w części czwartej. Idealna okazja do przełamywania czwartej ściany i ukazania iluzji Mysterio z piłą mechaniczną zamiast ręki z obowiązkowym „Groovy!”. Dodatkowo – jeśli scenarzyści mieliby nawiązywać do uniwersum Ultimate – Beck mógłby okazać się... androidem. Idealne rozwiązanie w świecie Kinowego Uniwersum Marvela, nawiązujące do strojów Tony'ego Starka oraz do Ultrona.

Sinister Six

Oczywiście obowiązkowo należy przeciwstawić Spider-Manowi Sinister Six, w skład której wszedłby Mysterio. Do złowieszczej szóstki nawiązywano w anulowanym uniwersum filmowym The Amazing Spider-Man oraz w Homecoming, więc temat mocno na czasie. Chciałbym też zobaczyć powrót Gustava Fiersa, czyli tajemniczego Gentlemana, jako działającego w cieniu założyciela Sinister Six (postać, która zadebiutowała nie w komiksie, a w... książce, pojawiła się w obu filmach z Andrew Garfieldem)

Marek Kamiński

Morbius i Blade

Dr Michael Morbius to w komiksach wybitny specjalista biochemii, który cierpi na nieuleczalną chorobę krwi.  W skutek nieudanego eksperymentu, bohater staje się istotą przypominającą wampira, łaknącą ludzkiego osocza. Po zaspokojeniu głodu, do głosu powracała jego normalna osobowość, co powodowało u niego olbrzymie wyrzuty sumienia. Morbius to jeden z najciekawszych i najmroczniejszych przeciwników z jakimi musiał zmierzyć się Spider-Man.

 

Blade – kultowy łowca wampirów (pół człowiek, pół wampir), bohater trzech filmów fabularnych, którego kojarzymy głównie z rolą Wesleya Snipesa. W komiksach i animacjach „chodzący za dnia”  próbował powstrzymać Morbiusa, mierząc się przy tym ze Spider-Manem.

Wprowadzenie do kontynuacji Spider-Mana  Morbiusa i Blade’a zdecydowanie poszerzyłoby MCU, stanowiłoby powiew świeżości do konwencji filmów superbohaterskich, a przede wszystkim pozwoliłoby na wprowadzenie ponurej i przerażającej stylistyki horroru, tak szalenie odmiennej od wesołkowatych produkcji Marvela. Wypowiedź Jona Waitsa (reżysera Homecoming) na temat możliwości wprowadzenia wampirzych przeciwników Spidera, zdaje się wskazywać, że Morbius i Blade pojawią się w sequelu!

Mateusz Michałek

Kraven Myśliwy

 

Sergei Kravinoff, czyli Kraven Myśliwy, to jeden z najstarszych przeciwników Spider-Mana - zadebiutował w piętnastym numerze Amazing Spider-Man z 1964 roku. Ten wywodzący się z rosyjskiej arystokracji łowca po latach spędzonych w Afryce i upolowaniu praktycznie każdego niebezpiecznego zwierzęcia zapragnął nowych wyzwań. Wtedy właśnie dowiedział się o Człowieku-Pająku i uznał go za idealny cel kolejnych łowów. Od tamtej pory Kraven regularnie naprzykrzał się ulubionemu pajączkowi czytelników komiksów. W swojej dotychczasowej karierze walczył ze Spider-Manem samodzielnie oraz jako członek grupy złoczyńców znanej jako Sinister Six. W jednej z historii nawet dopiął swego i zabił Spider-Mana. Po tym na krótki okres czasu sam przywdział czarny kostium pajka (ale nie symbionta) i po swojemu rozprawiał się z przestępcami.

 

Dotychczas postać Kravena pojawiała się zarówno w grach komputerowych jak i serialach animowanych (w tym także kultowym serialu z lat 90., gdzie przyjął raczej rolę antybohatera niż typowego złoczyńcy). Niestety pomimo już sześciu hollywoodzkich produkcji ze Spider-Manem w roli głównej, ten wyjątkowo niebezpieczny antagonista wciąż nie dostał szansy debiutu na wielkim ekranie. Być może w jednej z przyszłych kontynuacji produkcji od Marvel Studios wreszcie będziemy mogli go ujrzeć w wersji aktorskiej.

Krzysiek Płociński

A wy macie jakichś ulubionych złoczyńców z z galerii łotrów Pajączka, których chcielibyście zobaczyć na wielkim ekranie? A może przewidujecie, po kogo może sięgnąć Disney?blog comments powered by Disqus