Abel Korzeniowski

Ur.: 18 lipca 1972 , Kraków, Polska
zdjęcie

W roku 1993 debiutuje na I Forum Młodych Kompozytorów w Krakowie. Absolwent Wydziału Instrumentalnego w klasie wiolonczeli (1996) oraz Katedry Kompozycji w klasie Krzysztofa Pendereckiego (2000) Akademii Muzycznej w Krakowie. W 1998 zostaje laureatem stypendium twórczego Prezydenta Miasta Krakowa w dziedzinie kompozycji. W latach 1999-2001 pracuje asystent przy Katedrze Kompozycji Akademii Muzycznej.

W 2000 roku otrzymuje nagrodę Indywidualną za muzykę do filmu Duże zwierzę na XXV Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. W 2001 roku jest nominowany do nagrody Złote Kaczki miesięcznika Film, a przez magazyn Cinema zostaje uznany jednym z siedmiu „topowych” polskich kompozytorów muzyki filmowej.. W tym samym roku w Berlinie odbywa się prawykonanie symfonicznego utworu Hypnosis (ork. Sinfonietta Cracovia, dyr. Krzysztof Penderecki), transmitowanego również przez Deutche Radio.

W 2002 otrzymuje Ludwika (krakowską nagrodę teatralną) za muzykę do spektaklu Kafka, a na Festiwalu Filmowym Prowincjonalia we Wrześni - Jańcia Wodnika za muzykę do filmu Anioł w Krakowie. Osobnym osiągnięciem wg czasopisma Kino jest muzyka do kontrowersyjnego filmu dokumentalnego Rozwój nagrodzonego m.in. prestiżową Golden Gate Award na 45. Festiwalu Filmowym w San Francisco. W 2004 powstaje muzyka do Metropolis Fritza Langa. Monumentalna 147-minutowa kompozycja na 70-osobową orkiestrę symfoniczną i 100-osobowy chór jest nową, współczesną interpretacją filmu niemego z 1926 roku. Jej premierowe wykonanie ma miejsce podczas festiwalu filmowego Era Nowe Horyzonty w Cieszynie.

Strony internetowe:
korzeniowski.soundtracks.pl
www.abelkorzeniowski.com


Filmy:blog comments powered by Disqus