Agnieszka Grochowska

Ur.: 31 grudnia 1979 , Warszawa, Polska
zdjęcie

Ukończyła warszawską Akademię Teatralną, a od 2002 roku występuje na stałe w stołecznym Teatrze Studio. Będąc na 2 roku studiów debiutowała w teatrze rolą Julii w Romeo i Julia w niemieckim teatrze w Schwedt, grając po niemiecku z profesjonalnymi aktorami. Wkrótce po tym wystąpiła u boku Zbigniewa Zapasiewicza, grając Konstancję żonę Mozarta w Amadeuszu. Za tę rolę otrzymała nominację do Feliksa Warszawskiego za najlepszy debiut sceniczny w sezonie 2001/2002. W latach kolejnych wystąpiła w Czajce Czechowa jako Nina Zarieczna z Krystyną Jandą, Krzysztofem Kamasem, Krzysztofem Kolbergerem oraz w Kopciuchu Janusza Głowackiego, w reżyserii Amerykanina Willa Pomerantza. Rok 2006 przyniósł dwie znakomite role: Kornelii w Królu Learze wyreżyserowanym przez wybitnego rosyjskiego twórcę Andrieja Konczalovskiego oraz w Słudze dwóch panów Goldoniego.

Wszystkie role filmowe Agnieszki Grochowskiej przyniosły jej uznanie krytyki i publiczności. Debiutowała na dużym ekranie w filmie Warszawa autorstwa swojego męża Dariusza Gajewskiego. Za rolę w Pręgach Magdaleny Piekorz otrzymała nominację do Polskiej Nagrody Filmowej “Orzeł" oraz do Jameson People’s Choice Award, European Film Award. Zarówno Warszawa jak i Pręgi otrzymały Złote Lwy w Gdyni dla Najlepszego Filmu w latach 2003 i 2004.

Za rolę w szwedzko-polskiej produkcji Podróż Niny (Ninas resa) została wyróżniona szwedzką nagrodą Golden Betele dla najlepszej aktorki. W 2006 roku zagrała główną rolę w filmie Łukasza Karwowskiego Południe-Północ, znalazła się w obsadzie filmu Janusza Kamińskiego Hania oraz serialu Agnieszki Holland Ekipa.


Role w filmach:blog comments powered by Disqus