Alexander Skarsgård

Ur.: 25 sierpnia 1976 , Sztokholm, Szwecja
zdjęcie

Alexander Johan Hjalmar Skarsgård to najstarszy syn cenionego szwedzkiego aktora Stellana Skarsgårda. Rodzice Alexandra chcieli, aby miał normalne dzieciństwo i starali się, aby sława ojca nie przeszkadzała mu w dorastaniu. Rozpoczął swoją karierę filmową w wieku 8 lat i od tamtej pory pojawiał się regularnie w szwedzkiej telewizji aż do momentu, gdy skończył16 lat i stwierdził, że bycie aktorem nie jest dla niego odpowiednie. Życie w nieustannym blasku fleszy przestało go interesować.

W wieku 19 lat dołączył do służb wojskowych i wykorzystał ten czas na przemyślenie swojej przyszłości. Studiował w Leeds Metropolitan University, następnie przeprowadził się do Nowego Jorku I pobierał nauk na Marymount Manhattan College na kierunku teatralnym. Po sześciu miesiącach pobytu w NY, powrócił do Szwecji z powodu dziewczyny, ale ich związek okazał się być krótkotrwały. Pomimo złamanego serca, Alexander zdecydował się pozostać w Szwecji i wrócił do aktorstwa. Pojawił się w wielu produkcjach rodzimych, ale interesowało go również kino zagraniczne. Wizyta w Los Angeles poskutkowała otrzymaniem roli w filmie Zoolander (2001). Następnie próbował się przebić do światowego kina swoimi rolami w szwedzkich filmach. Bezskutecznie. Powróciłzatem do Los Angeles i brał udział w licznych castingach.

Przełomem okazała się miniseria HBO Generation kill – Czas wojny (2008). Aktor spędził siedem ciężkich miesięcy na pustyni w Namibii, ale tego nie żałuje. To właśnie dzięki tej roli zwrócił na siebie uwagę publiczności i szefostwa stacji HBO. Otrzymał rolę wampira Erica Northmana w serialu True Blood (Czysta krew). Od tej pory aktor występuje regularnie w anglojęzyczych produkcjach – Melancholii, Straw Dogs, a już niedługo zobaczymy go w megaprodukcji Battleship.
 


Role w filmach:blog comments powered by Disqus