Alfonso Cuaron

Ur.: 28 listopada 1961 , Mexico City, Meksyk
zdjęcie

Od dziecka marzył o karierze astronauty, ale wielka niechęć do wstąpienia w szeregi wojska sprawiła, że postanowił wybrać zawód reżysera, co nie spotkało się z aprobatą jego rodziców. Aby ich uspokoić, po ukończeniu szkoły średniej Cuaron studiował dziennie filozofię, a wieczorami uczył się w szkole filmowej, z której jednak został po 3 latach relegowany za nakręcenie anglojęzycznego filmu krótkometrażowego. Pracował potem w muzeum jako ochroniarz, aż w końcu udało mu się zdobyć posadę asystenta przy produkcji filmów La Vispera i Nocaut José Luisa Garcíi Agraza. Tak rozpoczęła się jego przygoda z kinem.

Przez długi okres reżyserował liczne programy telewizyjne. Jego pełnometrażowym debiutem była czarna komedia Sólo con tu pareja z Danielem Giménezem Cacho w roli głównej; film ten był najbardziej kasowym filmem meksykańskim w 1992 roku. Jego kolejny projekt Little Princess zawiódł go do Hollywood, gdzie krytyka i publiczność zgotowały mu ciepłe przyjęcie. Jego trzecim filmem długometrażowym była adaptacja powieści Charlesa Dickensa Wielkie nadzieje. Do tego filmu zaangażował aktorów takich, jak Robert De Niro, Anne Bacroft, Ethan Hawke czy Gwyneth Paltrow.

Trzy lata później Cuaron powrócił do Meksyku i założył wytwórnię filmową Anhelo. Wyreżyserował dla niej I twoją matkę też – swój pierwszy od 10 lat film hiszpańskojęzyczny, który to od razu zdobył uznanie zarówno krytyków, jak i publiczności, a także nagrodę za najlepszy scenariusz na festiwalu filmowym w Wenecji. W tym samym czasie, we współpracy z Pedro i Augustinem Almodovarami, Alfonso Cuaron wyprodukował film Guillermo del Toro Kręgosłup diabła. Dwa lata później wytwórnia Warner zaproponowała mu realizację trzeciej części sagi o Harrym Potterze Harry Potter i więzień Azkabanu, która to zapewniła mu miejsce w światowej czołówce reżyserów. W roku 2005 Cuaron napisał scenariusz i wyreżyserował jeden z filmów składających się na obraz Zakochany Paryż, a także, we współpracy z Timem Sextonem, film Ludzkie dzieci, będący ekranizacją powieści P.D. Jamesa.


Filmy:blog comments powered by Disqus