Allan Starski

Ur.: 1 stycznia 1943 , Warszawa, Polska
zdjęcie

Jest synem scenarzysty i autora tekstów piosenek Ludwika Starskiego. Absolwent warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych (specjalizacja: wystawiennictwo). Debiutował scenografią do filmu Ryszarda Bera Chłopcy (1973). Trzy lata później, filmem Smuga Cienia, nawiązał współpracę z Andrzejem Wajdą. W 1993 roku wraz z Ewą Braun otrzymał Oscara za scenografię do Listy Schindlera Stevena Spielberga.

Współpracował na planach filmowych również z takimi reżyserami, jak Krzysztof Kieślowski (Bez końca), Agnieszka Holland (Europa, Europa, Plac Waszyngtona), Roman Polański (Pianista, Oliver Twist), Tadeusz Konwicki (Lawa), John Irwing (Eminent Domain), Gonzalo Juarez (Detektyw i śmierć) czy Peter Weber (Hannibal. Po drugiej stronie maski).

Jest również autorem scenografii do sztuk scenicznych i telewizyjnych. Do najsłynniejszych jego realizacji należą nagrodzone na Festiwalu Polskiej Twórczości Telewizyjnej projekty do spektaklu telewizyjnego Wujaszek Wania w reżyserii Aleksandra Bardiniego, do spektaklu TV Czarownice z Salem w reżyserii Zygmunta Hubnera, czy, do wystawianego przez Teatr Powszechny w Warszawie, przedstawienia Rozmowy z katem w reżyserii Andrzeja Wajdy.


Filmy:blog comments powered by Disqus