Andrea Riseborough

Ur.: 27 października 1981 , Newcastle upon Tyne, Anglia, Wielka Brytania
zdjęcie

 

Andrea Louise Riseborough urodziła się 27 października 1981 roku w Anglii. Dorastała w mieście Whitley Bay, opisuje swoich rodziców jako klasę pracującą thatcherystów. W młodym wieku pojawiła się w sztuce Riding England Sidesaddle w People’s Theatre w Newcastle upon Tyne. W 2005 roku skończyła Royal Academic of Dramatic Ar. Jej siostra również studiuje aktorstwo, w East 15 Acting School.

W 2010 roku pojawiła się w filmach Made in Dagenham oraz filmowej adaptacji powieści „Nie opuszczaj mnie”, autorstwa Kazuo Ishiguro.  Zagrała u boku Helen Mirren oraz Johna Hurta w filmowej adaptacji W Brighton. Jej kariera nabiera rozpędu i pojawia się w wielu produkcjach. Moglismy ją zobaczyć w filmie reżyserowanym przez Madonnę – W.E.

W 2013 roku na ekrany kin wejdzie niskobudżetowy thriller Hidden, reżyserowany przez Matta i Rossa Dufferów, U boku Riseborough wystąpi Alexander Skarsgård.

W 2009 roku została nominowana do BAFTA TV Award za tytułową rolę w Margaret Thatcher: The Long Walk to Finchley. Otrzymała liczne nagrody za swoje kreacje w sztukach teatralnych. Aktorka jest prywatnie związana z malarzem grafiti Joe Appelem.


Role w filmach:blog comments powered by Disqus