Andrzej Gołda


Mieszka w Kielcach. Z wykształcenia jest polonistą. W latach 1990-97 pracował jako dziennikarz. W 1996 roku otrzymał nagrodę Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich, tzw. polskiego Pulitzera za najlepsze publikacje dotyczące problemów lokalnych. Rok wcześniej otrzymał wyróżnienie honorowe w tej samej kategorii.

W tym samym roku ukończył Studium Scenariuszowe przy Wyższej Szkole Filmowej w Łodzi. Jego pierwszy scenariusz Biedroneczko, biedroneczko... - napisany w trakcie studiów - wygrał w 1997 roku krajową edycję międzynarodowego konkursu o nagrodę Hartley-Merrill i reprezentował Polskę w finale w Hollywood. Ten sam scenariusz zapewnił mu udział w I Warsztatach Scenarzystów z Europy Środkowo-Wschodniej zorganizowanych przez Sundance Institute Roberta Redforda. W 1998 roku napisał scenariusz 11 odcinkowego serialu Policjanci, który dla Telewizji Polsat zrealizował Łukasz Wylężałek.

Ma na swoim koncie kilkadziesiąt scenariuszy do takich seriali jak Na dobre i na złe (TVP) oraz Kryminalni (TVN); w tym tzw. Tryptyk śląski (reż. Maciej Pieprzyca) - nawiązujący do głośnej sprawy "wampira z Zagłębia" i uznany przez widzów za najlepsze odcinki w historii Kryminalnych.

Ostatnio zrealizowane fabuły to Piekło, niebo w ramach cyklu Święta Polskie (reż. Natalia Koryncka-Gruz) oraz Hania - wyreżyserowana przez dwukrotnego zdobywcę Oscara Janusza Kamińskiego.

W listopadzie 2007 roku tekstem Tyrmand, 1954 zwyciężył, zorganizowany przez PISF, Konkurs na scenariusz filmu fabularnego o życiu Leopolda Tyrmanda.


Filmy:blog comments powered by Disqus