Andrzej Konic

Ur.: 24 lipca 1926 , Warszawa, Polska
Zm.: 25 października 2010

Absolwent Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie (1948). W latach 1952-60 występował na scenach teatralnych, od 1960 etatowy reżyser TVP, dla której realizował widowiska Teatru TV i programy literackie. W latach 1961-63 prowadził Młodzieżowe Studio Poetyckie, w którym zadebiutowali m.in. Daniel Olbrychski, Magdalena Zawadzka, Marek Perepeczko. Wyreżyserował m.in. Szczęśliwy brzeg, Życie na gorąco, W te dni przedwiosenne, Motodrama.

Największą sławę przyniosła mu Stawka większa niż życie – serial telewizyjny o bohaterskich przygodach wojennych oficera polskiego wywiadu, działającego pod kryptonimem J-23. Hans Kloss, przystojny Polak, w twarzowym mundurze oficera Abwehry, wygrywa II wojnę światową!

Bardzo popularny był także serial Czarne chmury z Anną Seniuk i Elżbietą Starostecką – pierwszy polski serial spod znaku "płaszcza i szpady". Osią fabuły stały się dramatyczne epizody z walk o utrzymanie przy Polsce Prus Książęcych.

Jest także reżyserem serialu Pogranicze w ogniu, realizowanego w latach 1988-1991, w którego obsadzie znaleźli się m.in. Olaf Lubaszenko i Cezary Pazura.


Filmy:blog comments powered by Disqus