Anthony Edwards

Autor: materiały prasowe
Ur.: 19 lipca 1962 , Santa Barbara, California, USA
zdjęcie

ANTHONY EDWARDS jest prawdopodobnie najlepiej znany ze swej roli doktora Marka Greene'a w kultowym serialu Ostry dyżur. Za swą postać przepracowanego, ale zaangażowanego lekarza izby przyjęć Edwards otrzymał cztery nominacje do nagrody Emmy w kategorii "najlepsza główna rola męska w serialu dramatycznym". Edwards zdobył trzy nagrody Screen Actors Guild (w kategoriach: "najlepsza rola męska w serialu dramatycznym" w 1996 r. oraz "najlepsza obsada" w 1998 r. i 1999 r.). W roku 1998 r. został nagrodzony Złotym Globem.

Wśród innych jego niedawnych ról należy wymienić Thunderbirds, Polish Brothers, Northfork dla Paramount Classics i Miłosną hipnozę, w którym to filmie pełnił rolę producenta wykonawczego wspólnie ze swą spółką produkcyjną Aviator Films. Jego firma wyprodukowała także film dla telewizji NBC, zatytułowany Borderline, w którym zagrała Sherry Stringfeld.

Edwards zagrał w ponad 20 filmach fabularnych, spośród których należy szczególnie wspomnieć o pamiętnej roli Goose'a w przeboju Top Gun. Inne filmy na jego koncie to: Gra w serca, Klient, Magiczna mila, Mr. North, Sokoły, Smętarz dla zwierzaków II, Gorączka delty, Pękająca tama, Pewna sprawa, Mam cię!, Zemsta frajerów w raju, Serce do jazdy i Beztroskie lata w Ridgemont High.

Edwards zadebiutował jako reżyser filmem Charley's Ghost Story, będącym współczesną adaptacją utworu Marka Twaina, w którym zagrali Cheech Marin i Linda Fiorentino.

Wcielając się z rolę całkowicie odmienną od tej granej w Ostrym dyżurze, Edwards wystąpił wraz z Erikiem Robertsem w filmie telewizji Hallmark Entertainment zatytułowanym Z zimną krwią. Film oparty na prawdziwych wydarzeniach udokumentowanych w klasyku Trumana Capote opowiada historię dwóch przestępcach, którzy brutalnie mordują rodzinę farmerów z Kansas, oraz o dochodzeniu, które prowadzi do wykonania na nich wyroku śmierci. W filmie tym, wyreżyserowanym przez Jonathana Kaplana, Edwards wcielił się w rolę niesławnego Dicka Hickcocka.

Wśród innych ról telewizyjnych Edwardsa warto wspomnieć o postaci zmuszonego do życia w sztucznym świecie nadwrażliwego prawnika, granej przez niego wychwalanym przez krytyków serialu Przystanek Alaska. Zagrał również w serialu It Takes Two wraz z Richardem Crenną, Patty Duke i Helen Hunt. Edwards wystąpił również w filmie telewizji Showtime zatytułowanym Sexual Healing, za który otrzymał nominację do nagrody Cable Ace w kategorii "najlepszy aktor", a także w filmach El Diablo, Hometown Boy Makes Good, W pogoni za złotem, High School USA i The Killing of Randy Webster.

Urodził się i wychował w Santa Barbara jako najmłodszy z pięciorga rodzeństwa. Jego miłość do aktorstwa rozwinęła się dzięki kontaktowi z teatrem, a zanim skończył 16 lat, miał już na swoim koncie występy w kilkudziesięciu musicalach i sztukach.

Edwards jest zaangażowany w działalność dobroczynną organizacji Project Angel Food, Cure Autism Now (CAN) oraz Los Angeles Youth Network, która prowadzi schronisko dla bezdomnej młodzieży w Hollywood.

Foto: źródło


Role w filmach:blog comments powered by Disqus