Anthony Minghella

Ur.: 6 stycznia 1954 , Ryde, Isle of Wight, Wielka Brytania
Zm.: 18 marca 2008
zdjęcie

Jego rodzice pochodzili z Włoch. Od 1981 roku studiował dramat na University of Hull. Jest autorem sztuk teatralnych: "Child’s Play", "Whale Music", "A Little Like Drowning", "Two Planks and A Passion", "Made in Bangkok" (nagroda London Theatre Critics za najlepszą sztukę, 1986); telewizyjnych ("What If It’s Raining?’) i słuchowisk radiowych: “Hang Up" oraz “Cigarettes and Chocolate". Był autorem scenariuszy wszystkich dziewięciu odcinków serialu produkcji Jima Hensona Storyteller, który zdobył nagrody Emmy, BAFTA oraz Gold Medal na New York Television and Film Festival. Jego debiut Prawdziwie, głęboko, do szaleństwa Australian Film Institute uznał za najlepszy film roku. Dostał za niego także nagrodę BAFTA i Writer’s Guild Award.

Przełomem w jego karierze okazał się film film Angielski pacjent, który był nominowany do Oscara w dwunastu kategoriach. Obraz zdobył dziewięć statuetek, w tym za najlepszy film i najlepszą reżyserię. Łącznie wyróżniono go ponad trzydziestoma nagrodami, między innymi sześcioma nagrodami BAFTA, Złotymi Globami, Writer’s Guild Film Award za najlepszy scenariusz, The Scripters Award za najlepszą reżyserię i Directors Guild of America.

W 2006 roku zrealizował cieszącą się uznaniem krytyków sceniczną adaptację Madame Butterfly w nowojorskiej Metropolitan Opera.

W 2000 roku wraz z Sydneym Pollackiem powołał do życia firmą produkcyjną Mirage Enterprises (wyprodukowała m.in. Niebo Toma Tykwera, Iris i Spokojnego Amerykanina Philipe’a Noyce’a). W 2003 roku objął kierownictwo British Film Institute. Jest doktorem honoris causa uniwersytetów w Hull i Southampton.


Filmy:blog comments powered by Disqus