Antonio Mercero

Ur.: 7 marca 1936 , Lasarte, Hiszpania
zdjęcie

W 1958 roku ukończył Wydział Prawa na Uniwersytecie w Valladolid a w 1962 roku otrzymał tytuł reżysera Szkoły Filmowej w Madrycie. Rok akademicki zakończył nagrodzonym na Festiwalu Sztuki w Paryżu w 1965 roku filmem Trotín Troteras. Jego pierwsze profesjonalne dzieło, film krótkometrażowy Lección de Arte (Lekcja sztuki) otrzymał Złotą Muszlę i Perłę Kantabryjską na Festiwalu w San Sebastian w 1962 roku oraz nagrodę Sindicato Nacional del Espectáculo i specjalne wyróżnienie na Festiwalu w Cork w Irlandii. W 1963 roku wyreżyserował swój pierwszy film długometrażowy Se necesita chico (Potrzebny chłopak), który pokazany został na Festiwalu w Bordiguera we Włoszech.

W latach 1966-1970 zrealizował dla Telewizji Hiszpańskiej filmy dokumentalne należące do trzech serii Luz Verde (Zielone światło), Historicos Del Balompié (Historycy piłki nożnej), Visperas De Nuestro Tiempo y Fiesta (W przededniu naszych czasów i zabawy).

Jednocześnie kręci różne filmy krótkometrażowe, jak Viaje Por Cuenca (Podróż po Cuenca), Ritmos Postales (Rytmy pocztowe), Ritmos Telegráficos (Rytmy telegraficzne), Elegia Por Un Circo y La Balada De Los Cuatro Jinetes (Elegia o cyrku i ballada o czterech jeźdźcach) za które w 1969 roku otrzymuje nagrodę Złotego Kłosa podczas Tygodnia Kina w Valladolid. W tych samych latach reżyseruje także spoty reklamowe i dokumenty gospodarczo-przemysłowe. W 1970 rozpoczyna dla Telewizji Hiszpańskiej realizację filmów fabularnych. Jego kolejne dzieła zdobywają rozgłos i przynoszą mu liczne nagrody na krajowych i międzynarodowych festiwalach m.in. Złotego Don Kichota dla najlepszego reżysera przyznanego w 1972 roku przez hiszpańskich krytyków filmowych za La Cabina, Nagrodę Srebrnego Kufra na Festiwalu w Plovdid (1983) za najlepszy program dziecięcy El Pueblo Sumergido (Zatonięte miasto), Nagrodę Specjalną Jury Festiwalu w Moskwie (1999) i Nagrodę dla Najlepszego Reżysera na Festiwalu w Miami (2000) za La Hora De Los Valientes (Godzina odważnych).

Strona oficjalna:
antoniomercero.iespana.es


Filmy:blog comments powered by Disqus