Ben Affleck

Ur.: 15 sierpnia 1972 , Berkeley, Kalifornia, USA
zdjęcie

Affleck cieszy się uznaniem jako aktor, scenarzysta i reżyser. Jako reżyser zadebiutował w 2007 r. filmem Gdzie jesteś Amando, za który otrzymał nagrody od kilku stowarzyszeń krytyków, w tym nagrodę za najlepszy debiut reżyserski od National Board of Review. Na Festiwalu Filmowym w Hollywood w tym samym roku przyznano mu nagrodę w kategorii reżyserskie odkrycie roku. Affleck jest współautorem scenariusza do filmu, będącego adaptacją powieści Dennisa Lehane’a. Ostatnio zagrał w uznanym filmie Miasto złodziei, w jego reżyserii i według scenariusza częściowo jego autorstwa.

W 2006 r. Affleck zdobył powszechne uznanie dzięki roli zmarłego w niewyjaśnionych okolicznościach aktora George’a Reevesa w mrocznym dramacie Hollywoodland. Film po raz pierwszy pokazano na Festiwalu Filmowym w Wenecji, gdzie Affleck zdobył pożądany Puchar Volpi, przyznawany najlepszemu aktorowi. Zdobył również nominacje do Złotego Globu i nagrody Critics’ Choice dla najlepszego aktora oraz nagrodę w tej kategorii na Festiwalu Filmowym w Hollywood. Ostatnio dołączył do obsady filmów Ekstrakt oraz Kobiety pragną bardziej. Zagrał też we thrillerze Kevina Macdonalda Stan gry razem z Russellem Crowe’em, Helen Mirren i Rachel McAdams. Tej jesieni oprócz Miasta złodziei, będzie można zobaczyć go również w niezależnej produkcji The Company Men z Kevinem Costnerem, Chrisem Cooperem oraz Tommym Lee Jonesem.

Affleck został zauważony po raz pierwszy w 1997 r. dzięki uznanemu dramatowi Buntownik z wyboru, do którego scenariusz napisał razem z Mattem Damonem i w którym też razem wystąpili. Obaj otrzymali wiele wyróżnień za oryginalny scenariusz do filmu, w tym nagrodę Amerykańskiej Akademii Filmowej, Złoty Glob oraz nagrodę Humanitas.Wspólnie otrzymali również nominację do nagrody SAG dla wyjątkowej obsady filmu fabularnego.

Następnie Affleck zagrał w nagrodzonym Oscarem Zakochanym Szekspirze Johna Maddena. Film wyróżniono nagrodą SAG dla całej obsady. Późniejsze filmy z jego udziałem to: Armageddon oraz Pearl Harbor w reżyserii Michaela Baya, Podróż przedślubna, Ryzyko Bena Youngera, Zmiana pasa Rogera Michella, Suma wszystkich strachów Phila Aldena Robinsona na podstawie powieści Toma Clancy’ego, filmowa adaptacja komiksu wydawnictwa Marvel Comics Daredevil,Dziewczyna z Jersey Kevina Smitha, Człowiek z miasta Mike’a Bindera oraz stylowy thriller Joe Carnahana As w rękawie.

W 2000 r. Affleck razem z Mattem Damonem, Chrisem Moore’em i Seanem Baileyem założył wytwórnię LivePlanet, Inc. Ich pierwsze wspólne przedsięwzięcie Project Greenlight można było oglądać na kanale HBO. Pokazane od kulis wyzwania, z jakimi musi zmierzyć się początkujący twórca filmów, zainteresowały krytyków, widzów i branżę. Drugi sezon Project Greenlight pokazano w HBO na początku 2003 r., a trzeci sezon w Bravo. Wszystkie trzy sezony były nominowane do nagrody Emmy.

Poza udaną karierą filmową Affleck angażuje się również w akcje społeczne i pomaga innym. W marcu 2010 r. założył organizację Eastern Congo Initiative (ECI), aby pomagać mieszkańcom Konga we wspieraniu lokalnych inicjatyw, mających na celu budowanie zrównoważonego i sprawnie funkcjonującego społeczeństwa w regionie od lat targanym niepokojami. ECI jest pierwszą w Stanach Zjednoczonych organizacją nagłaśniającą ważne zagadnienia i udzielającą grantów, której działania koncentrują się w pełni na pracy z mieszkańcami wschodniego Konga i pracy na ich rzecz. Affleck od dawna angażuje się politycznie i wspiera wiele organizacji charytatywnych np.: Feeding America, A-T Children’s Project oraz The Jimmy Fund.


Filmy:

Role w filmach:blog comments powered by Disqus