Bill Murray

Ur.: 21 września 1950 , Wilmette, Illinois, USA
zdjęcie

Jego ojciec był handlarzem drewnem. Zmarł, gdy Bill miał 17 lat. Murray ma ośmioro rodzeństwa. Kształcił się w katolickiej szkole dla chłopców, Loyola Academy w Wilmette. Tam podejmował pierwsze próby aktorskie, które kontynuował w Regis College w Denver, skąd jednak został usunięty za posiadanie marihuany. Rozpoczynał karierę aktorską w zespole, który swą działalność opierał na improwizacji – Second City z Chicago. W estradową działalność wciągnął go starszy brat, Brian Doyle-Murray (znany aktor charakterystyczny, często pojawia się w filmach u boku brata). Potem dołączył do National Lampoon's Radio Show!, gdzie współpracował z tak słynnymi później komikami, jak Dan Aykroyd, Gilda Radner i John Belushi. Wkrótce (w drugim sezonie realizacji) stał się także jednym z twórców słynnego komediowego programu telewizji NBC „Saturday Night Live”. Zdobył nagrodę Emmy jako jeden z jego scenarzystów.

Zagrał rolę przeznaczoną dla Johna Belushiego (który w międzyczasie zmarł) w Pogromcach duchów. Zasłynął tym, że kręcąc scenę bójki w Dziewczynie gangstera, rozbił nos Robertowi De Niro. Był współscenarzystą adaptacji powieści W. Somerseta Maughama Ostrze brzytwy (The Razor’s Edge, 1984) oraz współscenarzystą i reżyserem kasowej komedii Szybki szmal (Quick Change, 1990). W 1998 roku za występ w filmie Rushmore Wesa Andersona zdobył Independent Spirit Award.

W 2004 odniósł wielki sukces rolą starzejącego się aktora Boba Harrisa w filmie Sofii Coppoli Między słowami. Zdobył za nią Złoty Glob, nagrodę BAFTA, nominację do Oscara w kategorii „najlepsza pierwszoplanowa rola męska” oraz wiele innych wyróżnień. Za występ w filmie „Rushmore” zdobył Independent Spirit Award. Jest autorem książki Cinderella Story: My Life in Golf. Zaśpiewał piosenkę The Best Thing w filmie Johna Watersa Polyester (1981). Jest po raz drugi żonaty, ma sześcioro dzieci.


Role w filmach:blog comments powered by Disqus