Bogusław Linda

Ur.: 27 czerwca 1952 , Toruń, Polska
zdjęcie

Wybitny aktor filmowy i telewizyjny. Absolwent wydziału aktorskiego Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie z 1975 roku. Po złożeniu dyplomu członek zespołów teatralnych Starego Teatru im. Heleny Modrzejewskiej w Krakowie, Teatru Polskiego we Wrocławiu oraz stołecznych: Współczesnego i Studio.

Czołowy aktor nurtu kina moralnego niepokoju, w ramach którego zagrał między innymi w: Gorączce Agnieszki Holland, Człowieku z żelaza Andrzeja Wajdy, Dreszczach Wojciecha Marczewskiego, Przypadek Krzysztofa Kieślowskiego.

Zagrał w ponad 70 filmach współpracując z tak znamienitymi reżyserami, jak Stanisław Różewicz, Feliks Falk, Krzysztof Zanussi, Filip Bajon, Jacek Bromski, Jan Jakub Kolski, Andrzej Żuławski.

Dwukrotnie do tej pory stawał po drugiej stronie kamery reżyserując filmy Seszele /debiut/ i Sezon na leszcza.

Na początku lat 90 ubiegłego stulecia rozpoczęła się jego współpraca z Władysławem Pasikowskim. Zaowocowała ona wkrótce nowym emploi aktora i uczyniła z niego ikonę pokolenia Polski postsocjalistycznej. Pośród siedmiu wspólnych filmów znajdują się min. Kroll, Psy, Słodko Gorzki, Demony Wojny wg Goi, Reich.


Filmy:

Role w filmach:blog comments powered by Disqus