Bruce Willis

Ur.: 19 marca 1955 , Idar-Oberstein, Niemcy
zdjęcie

Pozycję jednego z najbardziej utalentowanych i przynoszących największe zyski gwiazdorów zawdzięcza różnorodnym rolom, począwszy od bohatera kina akcji z popularnego cyklu Szklana pułapka (Die Hard), po cieszące się uznaniem krytyki role w filmach Szósty zmysł (The Sixth Sense) i Niezniszczalny (Unbreakable).

Przełomem w karierze Willisa było objęcie przez niego w 1984 roku głównej roli w sztuce Sama Sheparda Fool for Love, niezwykle popularnym przedstawieniu, wystawionym ponad sto razy na off-Broadwayu. W tym samym roku, podczas pobytu w Los Angeles, Willis został wybrany z pośród trzech tysięcy kandydatów do roli Davida Addisona z cieszącego się niewiarygodną popularnością serialu Na wariackich papierach (Moonlighting). Ta rola przyniosła mu nagrody Emmy i Złoty Glob, a także międzynarodową sławę.

Na dużym ekranie zadebiutował w komedii Blake’a Edwardsa Randka w ciemno (Blind Date), w której wystąpił u boku Kim Basinger. Następnie zagrał w kolejnym filmie tego samego reżysera – kryminale Zachód słońca (Sunset), w którym wcielił się w rolę Toma Mixa. W 1988 zagrał główną rolę w jednym z najbardziej dochodowych filmów tego roku – Szklanej pułapce. Następnie wybrał dramatyczną rolę dręczonego wspomnieniami weterana wojny wietnamskiej w Byli tam (In Country) Normana Jewisona. Powrócił do repertuaru komediowego udzielając głosu Mikey’owi, dowcipnemu niemowlakowi z cieszących się popularnością filmów I kto to mówi (Look Who’s Talking) oraz I kto to mówi 2 (Look Who’s Talking, Too). Kolejnymi filmami Willisa były Szklana pułapka 2 (Die Hard 2: Die Harder) i Fajerwerki próżności (Bonfire of the Vanities) Briana De Palmy, z udziałem Toma Hanksa. Następnie wystąpił u boku Demi Moore w Motywach zbrodni (Mortal Thoughts), w tytułowej roli włamywacza w Hudson Hawk, a także w roli gangstera Bo Weinberga w filmie Billy Bathgate. Pojawił się kolejno w filmie Ostatni skaut (The Last Boy Scout), kasowym hicie Pole rażenia (Striking Distance) i erotycznym thrillerze Barwy nocy (Color of Night).

Był jedną z wielu gwiazd występujących w dramacie Quentina Tarantino Pulp Fiction, nagrodzonym Złotą Palmą na Festiwalu Filmowym w Cannes w 1994 roku. Zyskał uznanie za swój udział w filmie Naiwniak (Nobody’s Fool), w którym wystąpił wraz z Paulem Newmanem. Zagrał w Szklanej pułapce 3 (Die Hard 3) i pojawił się w Czterech pokojach (Four Rooms). Zagrał główne role w obrazach 12 małp (Twelve Monkeys) w reżyserii Terry’ego Gilliama, westernie Ostatni sprawiedliwy (Last Man Standing) Waltera Hilla i Piąty element (The Fifth Element) Luca Bensona. Wystąpił także w filmach Szakal (The Jackal) i Kod Merkury (Mercury Rising). Był odtwórcą głównej roli w przygodowym filmie akcji Armagedon, którego producentem był Jerry Bruckheimer. Zagrał także w Śniadaniu mistrzów (Breakfast of Champions) w reżyserii Alana Rudolpha, na podstawie bestsellerowej powieści Kurta Vonneguta. Był również producentem wykonawczym tego obrazu.

Willis był gwiazdą filmu Szósty zmysł, który zyskał olbrzymie uznanie krytyków i był sześciokrotnie nominowany do Nagród Amerykańskiej Akademii Filmowej. Rola Willisa została doceniona przez widzów, którzy przyznali mu nagrodę People’s Choice Award dla najlepszego aktora. Wystąpił u boku Michelle Pfeiffer w wyreżyserowanym przez Roba Reinera filmie Tylko miłość (The Story of Us), w podwójnej roli producenta i aktora w czarnej komedii Jak ugryźć 10 milionów (The Whole Nine Yards), oraz w przeboju kasowym Dzieciak (The Kid). Willis pracował ponownie z reżyserem M. Night Shyamalanem przy filmie Niezniszczalny, w którym wystąpił wraz z Robin Wright-Penn i Samuelem L. Jacksonem. Wystąpił u boku Billy’ego Boba Thorntona i Cate Blanchett w filmie Barry’ego Levinsona Włamanie na śniadanie (Bandits), u boku Colina Farrella w Wojnie Harta (Hart’s War).

Strona oficjalna:
www.brucewillis.com


Filmy:

Role w filmach:blog comments powered by Disqus