Catherine Zeta-Jones

Ur.: 25 września 1969 , Swansea, West Glamorgan, Walia
zdjęcie

Od najmłodszych lat uczyła się śpiewu i tańca, a od szkoły podstawowej aktorstwa. Na poważnie rozpoczęła swoją karierę w showbiznesie występując na deskach jednego z londyńskich teatrów w musicalu 42nd Street, zanim jednak miało to miejsce, występowała w teatrzyku amatorskim przy kościele w rodzinnym mieście, skąd trafiła do objazdowego musicalu. Na dużym ekranie zadebiutowała rolą Szeherezady u boku Vittorio Gassmana w Baśniach tysiąca i jednej nocy (1990) Philipe'a de Broki. Niestety film przeszedł bez echa. Popularności przysporzył jej realizowany rok później serial telewizyjny The Darling Buds of May nakręcony w oparciu o powieści H. E. Batesa. Status gwiazdy zapewnił jej udział w przygodowym filmie akcji Maska Zorro, gdzie u boku Antonio Banderasa stworzyła kreację sprawnie posługującej się szpadą latynoskiej piękności. Obraz przy entuzjastycznych recenzjach już w pierwszych tygodniach wyświetlania zapracował sobie na miano jednego z największych przebojów kinowych roku. W 1999 roku aktorka umocniła swoją pozycję występem u boku Seana Connery w romantycznym thrillerze Osaczeni.

W 2001 roku Zeta-Jones otrzymała nominację do nagrody Złotego Globu za filmowy portret skonfliktowanej z mężem żony dealera narkotykowego w filmie Stevena Sodeerbergha Traffic. Obsada tego wysoko ocenionego przez krytykę obrazu zdobyła zbiorowo Nagrodę SAG za Wyjątkową Kreację Aktorską.

W 2003 roku dostąpiła zaszczytu odebrania nagrody Akademii dla najlepszej aktorki drugoplanowej za rolę morderczyni Velmy Kelly w musicalu Chicago. Rola ta doceniona została także przez inne opiniotwórcze gremia, co w rezultacie zaowocowało nagrodami SAG Award, Critic’s Choice Award oraz BATFA dla najlepszej aktorki.


Role w filmach:blog comments powered by Disqus