Chow Yun-Fat

Ur.: 18 maja 1955 , Lamma Island, Hong Kong

Wychował się w małej wiosce rybackiej w okolicach Hong Kongu. W wieku 10 lat wraz z rodzicami przeniósł się do miasta Kowlon w Hong-Kongu, gdzie dorastał i chodził do szkoły. Mając siedemnaście lat porzucił szkołę, by zacząć karierę aktorską. Pod wpływem sugestii przyjaciela starał się dostać pracę w telewizji. Został przyjęty do programu szkoleniowego dla aktorów. Po szkole otrzymał czternastoletni kontrakt w telewizji. Wystąpił w ponad stu dwudziestu odcinkach popularnego w Hong Kongu serialu Hotel. Uznawany jest za symbol seksu i jest jednym z najpopularniejszych aktorów.

Przełomem w jego karierze stała się rola w filmie Ann Hui Historia Woo Vieta, która zebrała bardzo pochlebne opinie krytyków. Poważny, a jednocześnie cieszący się komercyjnym sukcesem film, był w owych czasach, pośród masowej produkcji filmów kung fu, czymś nietypowym. Za występ w nim Chow Yun Fat otrzymał wiele nagród i wyróżnień.

W 1986 roku John Woo zaproponował aktorowi rolę w filmie Lepsze jutro (Ying huang boon sik), dzięki której stał się w Azji gwiazdą wielkiego formatu. Potem przyszły role w komediach romantycznych, dramatach i dwóch innych obrazach Johna Woo, które wzbudziły zainteresowanie międzynarodowe. Dla aktora nadeszły czasy gry w nowym typie filmów w Hong Kongu – kinie przypominającym dawne historie gangsterskie.

Podbiwszy Azję występami w kilkudziesięciu filmach, Chow Yun Fat ruszył na podbój kina światowego. W 1996 roku zagrał w anglojęzycznym filmie Zabójczy układ. Potem przyszyły role w Annie i królu obok Jodie Foster i W szponach korupcji. Ogromne uznanie i rozpoznawalność w USA przyniósł mu występ w doskonale przyjętym obrazie Przyczajony tygrys, ukryty smok.

Los Angeles Times nazwał go „najfajniejszym aktorem na świecie”, a magazyn People umieścił na liście pięćdziesięciu najpiękniejszych ludzi świata.


Role w filmach:blog comments powered by Disqus