Christopher Doyle

Ur.: 2 maja 1952 , Sydney, Australia
zdjęcie

Jako dwudziestodwulatek wyjechał z rodzinnego miasta i zatrudnił się jako marynarz na norweskim statku handlowym, na którym dopłynął do Holandii, Londynu, potem do Izraela i Indii. Przez dziesięć lat podróżował po świecie, imając się rozmaitych zajęć. W 1978 zdecydował się studiować język chiński na uniwersytecie w Hongkongu. Osiadł na Tajwanie, gdzie z grupą przyjaciół założył teatr eksperymentalny o nazwie Lan Theatre Workshop.

Zawodu operatora nauczył się w tajwańskiej telewizji. Zyskał uznanie jako autor zdjęć do filmu The Day on the Beach (1982), obrazu jednego z twórców tajwańskiej nowej fali, Edwarda Yanga. Filmy, których był operatorem, nagradzano na licznych festiwalach.

Ma na swoim koncie zdjęcia do ponad 30 filmów i stał się ulubionym operatorem wielkich reżyserów azjatyckich. jest stałym operatorem Wong Kar-Waia. Pracował także z Chen Kaige, Stanley’em Kwanem i Edwardem Yangiem. Poza Azją współpracował m.in. z Gusem Van Santem przy remake'u Psychozy i z Barrym Levinsonem przy Smaku wolności. Jako reżyser zadebiutował w 1999 roku filmem wg własnego scenariusza Dive Bar Blues.

Doyle zajmuje się także realizacją reklam telewizyjnych, wideoklipów, robi zdjęcia dla prasy. Jego fotografie pokazywane były m.in. w Hongkongu, Rotterdamie, Los Angeles, Tokyo.


Filmy:blog comments powered by Disqus