Clive Owen

Ur.: 3 października 1964 , Keresley, Coventry, Warwickshire, Anglia
zdjęcie

Tytułowa rola w nieoczekiwanym przeboju Krupier (Croupier) Mike’a Hodgesa przyniosła porównania z Bogartem, Mitchumem i Connerym. Zdobył Złoty Glob i nominację do Nagrody Amerykańskiej Akademii Filmowej dla najlepszego aktora drugoplanowego za udział w filmie Bliżej (Closer) Mike’a Nicholsa.

W początkach swojej kariery dał się poznać brytyjskiej publiczności jako gwiazda telewizyjnego serialu Chancer. Publiczność amerykańska zobaczyła go później w telewizyjnej adaptacji Miłości z wrzosowiska (The Return of the Native) w reżyserii Jacka Golda, u boku Catherine Zeta-Jones, wyświetlanej w telewizji CBS. Nieco później wystąpił w serialu kryminalnym BBC Second Sight, który pokazywany był w cyklu Mystery! telewizji PBS.

Zagrał także w filmach Vroom Beebana Kidrona, Z zamkniętymi oczami (Close My Eyes) i Century Stephena Poliakoffa, Bent Seana Mathiasa, Zielone palceGreenfingers) Joela Hershmana, a także filmie Roberta Altmana Gosford Park. Zdobył również uznanie występami na scenach teatralnych. W jego dorobku są role Romeo w teatrze Young Vic, w przedstawieniu Sztuka życia (Design for Living) Noela Cowarda w reżyserii Seana Mathiasa, a także główna rola w inscenizacji sztuki Patricka Marbera Bliżej w Royal National Theatre.


Role w filmach:blog comments powered by Disqus