Danny Elfman

Ur.: 29 maja 1953 , Amarillo, Teksas, USA
zdjęcie

Matka Danny'ego, Blossom Elfman, była autorką książek dla dzieci, ojciec, Milton Elfman - nauczycielem. Gdy miał 18 lat razem ze starszym bratem Richardem opuścił rodzinne Los Angeles, by na kilka lat zamieszkać we Francji. W Paryżu wstąpił do grupy teatralnej, w której po raz pierwszy miał bliższy kontakt z instrumentami wykorzystywanymi przez orkiestrę. Wkrótce postanowił też odwiedzić Afrykę. Jego powrót do Stanów pod koniec lat 70. przyśpieszyła malaria, na którą zapadł na Czarnym Kontynencie.
Swoją przygodę z muzyką filmową Elfman rozpoczął w 1980 r., gdy skomponował ścieżkę do debiutu reżyserskiego Richarda - The Forbidden Zone. Aby ją nagrać, bracia założyli zespół Mystic Knights of Oingo-Boingo. Przez lata grupa występowała w klubach w Los Angeles. Kilkukrotnie zmieniała swoją nazwę i ostatecznie rozpadła się dopiero w 1995 r. zdobywając sobie jednak wcześniej grono wiernych fanów.
Jednym z nich był Tim Burton. Spotkanie z nim stało się prawdziwym przełomem w karierze Danny'ego. W 1985 r. skomponował muzykę do debiutu Burtona Wielka przygoda Pee Wee. W ten sposób rozpoczęła się trwająca do dziś współpraca obu twórców. Jak dotychczas Elfman nie skomponował ścieżki tylko do jednego filmu Burtona - Ed Wooda (zamiast niego zajął się tym Howard Shore).
Kompozycje do filmów Faceci w czerni oraz Buntownik z wyboru przyniosły mu nominacje do Oscara. Za muzykę do Jeźdźca bez głowy otrzymał statuetkę Amerykańskiej Akademii Filmów Science Fiction, Horroru i Fantasy.

Oficjalna strona: www.elfman.filmmusic.com


Filmy:

Dyskografia:

Role w filmach:blog comments powered by Disqus