David Spade

Ur.: 22 lipca 1974 , Birmingham, Michigan, USA
zdjęcie

 

David Spade to amerykański aktor i komik. Jest najmłodszy z trójki rodzeństwa. Jego ojciec - Wayne Spade zostawił rodzinę, gdy David był jeszcze dzieckiem. Matka - Judy Todd związała się ponownie z weteranem wojennym, który kilka lat później popełnił samobójstwo.

W wieku 17 lat David ukończył Saguaro High School w Scottsdale. Studia rozpoczął na Arizona State University na wydziale związanym z biznesem. Należał do Sigma Alpha Epsilon, oraz udzielał się w zespole komediowym Farce Side Comedy Hour, którego był niekwestionowanym liderem.

Po studiach zrozumiał, że pragnie być komikiem. W 1990 roku dzięki pomocy kolegi Dennisa Millera, udało mu się dostać do programu Saturday Night Live. Pracował tam jako reżyser i wykonawca. Jego skecze bardzo podobały się publiczności, dzięki czemu otrzymał własny cykl pod tytułem Spade in America.

W 1995 roku David rozpoczął karierę filmową. Na początku zagrał w Tomcio Grubasek z Chrisem Farley'em, z którym później przez kilka lat tworzył duet komediowy. Razem pojawili się również w filmie Czarna owca. Ich dobrą passę przerwała nieoczekiwana śmierć Chrisa w 1997 roku. Przełomową rolą Davida było wcielenie się w złośliwego asystenta Dennisa Fincha w serialu komediowym Ja się zastrzelę (1997 - 2003). Za tę kreację otrzymał wiele nominacji i nagród. Posiada również gwiazdę na hollywoodzkim Walk of Fame, którą odsłonił 5 września 2003 roku na 7018 Hollywood Boulevard.

Jeśli chodzi o życie prywatne - znany jest z licznych romansów z aktorkami i modelkami. Umawiał się m.in. z Caprice, Larą Flynn-Boyle oraz Kristy Swanson.


Role w filmach:blog comments powered by Disqus