Elias Koteas

Autor: materiały prasowe
Ur.: 11 marca 1961 , Montreal, Kanada
zdjęcie

ELIAS KOTEAS na początku swej kariery został zaangażowany przez Francisa Forda Coppolę do filmów Kamienne ogrody i Tucker. Koteas następnie wystąpił w filmie Petera Mastersona Pełnia księżyca w Blue Water, a później został wybrany do głównej roli w wybuchowym obrazie Malarek Rogera Cardinalsa, w którym wcielił się z autentyczną postać dziennikarza śledczego Victora Malarka. Za swą poruszającą rolę Koteas zdobył dwie pierwsze nominacje do nagrody Genie (kanadyjski odpowiednik Oscara) dla najlepszego aktora.

Koteas okazał się międzynarodową sensacją po zagraniu roli w filmie Crash: Niebezpieczne pożądanie - bardzo kontrowersyjnym obrazie Davida Cronenberga analizującym seksualną prowokację i alienację, który otrzymał nagrodę specjalną na Festiwalu Filmowym w Cannes w 1996 r. Koteas kilkakrotnie pracował z jednym z najznamienitszych reżyserów kanadyjskiego pochodzenia, Atomem Egoyanem, dla którego zagrał w filmie Likwidator, Exotica, za który otrzymał nominację do nagrody Genie dla najlepszego aktora drugoplanowego oraz w obrazie Ararat, za rolę w którym został uhonorowany nagrodą Genie w kategorii "najlepszy aktor drugoplanowy".

Koteas był także chwalony za role w filmach: Hit Me Stevena Shainberga, będącym współczesną adaptacją powieści Jima Thompsona "A Swell Looking Babe", Gattaca a Umą Thurman, Ethanem Hawke i Jude'em Law, W sieci zła - thrillerze o zjawiskach nadprzyrodzonych Gregory'ego Hoblita z Denzelem Washingtonem, Uczeń Szatana Bryana Singera, Pełnia życia z Holly Hunter i Dannym DeVito, nominowanym do Oscara Cienka czerwona linia Terrence'a Malicka, Nowokaina ze Steve'em Martinem i Heleną Bonham Carter, Uciec przed śmiercią z Andie MacDowell i Adrienem Brodym oraz Najwspanialsza gra w dziejach wyreżyserowanym przez Billa Paxtona.

Wśród nadchodzących premier z jego udziałem są Strzelec Antoine'a Fuquy, Skinwalkers Jamesa Isaaca oraz Chronicles w reżyserii Davida Finchera.

Role telewizyjne Koteasa to między innymi: nominowany do nagrody Emmy Przemyt, oryginalny film stacji HBO Strzał w serce, w którym aktor wciela się w postać seryjnego mordercy Gary'ego Gilmore'a, rola w filmie HBO Słodkie czasy z grana Johnem Turturro i Mary-Louise Parker oraz bolesny dramat rodzinny Hortona Foote'a zatytułowany The Habitation of Dragons.

Koteas zagrał w wielu produkcjach teatralnych, m.in. w "Hot 'N' Throbbing" Pauli Vogel na deskach Signature Theatre, "Kiss of the Spider Woman" w Yale Repertory Theatre oraz "True West" wystawianym na Broadwayu, a wyreżyserowanym przez Matthew Warchusa.

Koteas jest absolwentem American Academy of Dramatic Arts i członkiem prestiżowego Actors' Studio.


Role w filmach:blog comments powered by Disqus