Elvis Presley

Ur.: 8 stycznia 1935 , Tupelo, Mississippi, USA
Zm.: 16 sierpnia 1977
zdjęcie

Elvis Aaron Presley przychodzi na świat 8 stycznia 1935 roku w Tupelo, w stanie Mississippi w niezamożnej rodzinie. Od dziecka interesuje się muzyką i śpiewa w kościelnym chórze. W wieku 19 lat nagrywa singiel That's All Right Mama, który ma być prezentem dla matki. Nieoczekiwanie piosenka staje się hitem lokalnych stacji radiowych czyniąc z młodego Elvisa popularnego wykonawcę. Do dziś, wielu ludzi uznaje datę powstania tego utworu za narodziny rock n’rolla.

W 1957 roku Presley nagrywa jeden ze swoich największych przebojów All Shook Up, który 13 kwietnia 1957 roku wędruje na pierwsze miejsce listy magazynu Billboard, gdzie pozostaje przez kolejne 9 tygodni, by wreszcie otrzymać tytuł „utworu roku”.
All Shook Up podbija również Brytyjczyków, zajmując pierwsze miejsca na tamtejszych listach przebojów.

Publiczności podobały się nie tylko piosenki, ale również sam wykonawca, którego charakterystyczny głos i sposób śpiewania był czymś nowym na rynku muzycznym. Specyficzne kołysanie biodrami - znak rozpoznawczy Elvisa budzi jednak oburzenie konserwatywnych słuchaczy. Taniec ten przynosi mu przydomek „Elvis the Pelvis” (z ang. Pelvis to miednica). Sam Presley w jednym z wywiadów twierdzi, że jego taniec i sposób śpiewania zapożyczone są od kościelnych kaznodziejów.

Elvis, na dużym ekranie pojawia się w wieku 21 lat, jako odtwórca głównej roli w filmie Love Me Tender, z którego pochodzi jeden z jego największych przebojów. Obrazy Presleya nie cieszą się uznaniem krytyków, ale stają się przebojami kasowymi, czyniąc z piosenkarza jednego z najlepiej zarabiających aktorów lat 50.

W 1958 roku Elvis zostaje powołany do armii i przez kolejne dwa lata służy jako kierowca w amerykańskich bazach w zachodnich Niemczech. Nieobecność w USA nie wpływa jednak niekorzystnie na jego karierę. Nagrane wcześniej piosenki są w międzyczasie wprowadzane na rynek, a fakt odbycia służby wojskowej zjednuje mu poparcie konserwatywnych mieszkańców Ameryki.

Po powrocie do kraju Presley kontynuuje karierę, zmieniając jednak styl. Odchodzi od rock n’ rolla na rzecz spokojniejszych kompozycji. Tworzy też nowy charakterystyczny image, a pełne przepychu, kiczowate stroje stają się jego wizytówką.

Pomimo zmian, kariera Elvisa cały czas się rozwija, a płyty sprzedają się znakomicie, czyniąc z niego najpopularniejszego piosenkarza świata. Nadal też występuje w filmach. Jednak w parze z osiągnięciami zawodowymi nie idą sukcesy w życiu osobistym. Cierpiący na otyłość Elvis wielokrotnie poddaje się drakońskim kuracjom odchudzającym, by po ich zakończeniu znowu przybrać na wadze. Poza tym, nadużywa alkoholu i narkotyków, jest uzależniony od leków. Boleśnie przechodzi rozstanie z ukochaną żoną Priscillą.

Umiera 16 sierpnia 1977 roku w swojej posiadłości Graceland w Memphis w wieku 42 lat.
Do dnia dzisiejszego Elvis Presley jest absolutnym rekordzistą, jeśli chodzi o czas obecności na listach przebojów. Jego piosenki gościły na nich przez 1149 tygodni w ciągu 30 lat. Od lipca 1960 r. do maja 1963 r. nazwisko Presleya widniało na liście przebojów bez przerwy. Aż 55 jego utworów znalazło się w pierwszej dziesiątce list przebojów, a 17 trafiło na pierwsze miejsce, gdzie w sumie znajdowały się przez 73 tygodnie.

Legenda Elvisa żyje do dziś. Co jakiś czas pojawiają się rewelacje, mówiące o tym, że ktoś widział go na ulicy, a część fanów jest przekonana, że Presley wciąż żyje jako zwykły człowiek gdzieś w Stanach. Jego utwory zyskują coraz to nowe rzesze wielbicieli. W przeprowadzonym przez tygodnik „Polityka” rankingu na najpopularniejszych piosenkarzy, piosenkarki i zespoły XX wieku Elvis zajął trzecie miejsce, ustępując jedynie zespołom The Beatles i The Rolling Stones.


Role w filmach:blog comments powered by Disqus