Ethan Hawke

Autor: materiały prasowe
Ur.: 6 listopada 1970 , Austin, Texas, USA
zdjęcie

Nominowany do nagród Tony i Oskara za kreacje aktorskie i scenariusze Ethan Hawke zasłynął w świecie dzięki śmiałym i ambitnym projektom. Hawke jest artystą bardzo wszechstronnym - twórca znakomitych kreacji aktorskich znany jest również jako pisarz, scenarzysta i reżyser.

Ostatnio widzowie mogli podziwiać Ethana Hawke'a w kilku filmach - między innymi w New York, I Love You oraz Brooklyn's Finest. Pierwszy z nich wszedł do kin w październiku ubiegłego roku - to zbiorowy projekt, złożony z dwunastu krótkich filmów połączonych uniwersalnym motywem - miłość w pięciu nowojorskich dzielnicach. Po zakończeniu produkcji New York, I Love You Hawke odnowił współpracę z Antoine'em Fuquą - razem zrealizowali obraz Brooklyn's Finest, opowieść o życiu trzech brooklińskich gliniarzy. Film jest swoistą mapą kilku dni z życia policjantów i pokazuje cienie związane z tym zawodem - w szczególności dotyka problemu korupcji. Prócz wyzwań, jakie stawia przed nim kino, Ethan Hawke podjął się ostatnio wyreżyserowania sztuki Sama Sheparda A Lie of the Mind dla The New Group, zespołu kierowanego przez artystów zaangażowanych w ogromne produkcje teatralne.

Od czasu debiutu w Odkrywcach Hawke zagrał główne role w ponad czterdziestu filmach. Wśród nich wymienić trzeba takie, jak: Stowarzyszenie umarłych poetów, Tato, Biały kieł, Kraina wód, Alive, dramat w Andach, W kręgu miłości, Orbitowanie bez cukru, Gattaca - szok przyszłości, Wielkie nadzieje, Hamlet, Atak na posterunek, Złodziej życia, Nim diabeł dowie się, że nie żyjesz oraz What Doesn't Kill You. W 2002 roku aktor otrzymał nominację do Oskara oraz do nagrody Screen Actors Guild za drugoplanową rolę w obrazie Fuquy Dzień próby, gdzie wystąpił obok Denzela Washingtona.

Ethan Hawke wielokrotnie współpracował z Richardem Linklaterem - artyści spotkali się na planie Fast Food Nation, Taśmy, Życia świadomego i Braci Newton. Ich najważniejszym wspólnym dziełem pozostaje jednak dobrze przyjęty przez krytykę obraz Przed wschodem słońca oraz jego sequel Przed zachodem słońca - w obu partnerką Hawke'a była Julie Delpy. Cała trójka napisała wspólnie scenariusz drugiego z tych filmów, za który w 2004 roku otrzymali nominacje do Oskara oraz nagrody Writers Guild Award i IFP Spirit Award.

Ethan Hawke po raz pierwszy stanął po drugiej stronie kamery na planie dramatu Chelsea Walls, który był jego reżyserskim debiutem. Film opowiada pięć równoległych historii, których akcja toczy się w hotelu Chelsea. W rolach głównych wystąpili Uma Thurman, Kris Kristofferson, Rosario Dawson, Natasha Richardson i Steve Zahn. Ponadto Hawke wyreżyserował krótkometrażowy obraz Straight to One z udziałem Josha Hamiltona - opowieść o młodej zakochanej parze, mieszkającej w hotelu Chelsea.

W 1996 roku Hawke napisał swą pierwszą powieść, The Hottest State, opublikowaną przez Little Brown; niedawno doczekała się dziewiętnastego wydania. Jeszcze w trakcie studiów zaadaptował książkę na potrzeby kina i wyreżyserował filmową wersję The Hottest State oraz muzyczne klipy do tego obrazu. W 2002 roku druga powieść Hawke'a, Ash Wednesday, została opublikowana przez przez wydawnictwo Knopf. Prócz powieści artysta w kwietniu tego roku napisał dla prestiżowego magazynu "Rolling Stone" pogłębiony reportaż poświęcony ikonie wielkiego ekranu, Krisowi Kristoffersonowi.

Wielbiciele mogli również podziwiać Ethana Hawke'a na deskach teatru. Wystąpił między innymi w Henryku IV (razem z Richardem Eastonem), w Buried Child (Steppenwolf), Czajce (Broadway) oraz Hurlyburly. Za rolę w tym ostatnim spektaklu otrzymał nominację do nagrody Lucille Lortel Award dla najwybitniejszego aktora oraz nominację do nagrody Drama League Award za wyjątkowe wykonanie (The New Group). Hawke zagrał również w The Coast of Utopia Toma Stopparda, za którą to kreację uhonorowany został nominacją do nagrody Tony oraz nominacją do nagrody Drama League Award (Lincoln Center). Ostatnio wziął udział w The Bridge Project - były to spektakle Wiśniowy sad i Zimowa opowieść. Za te role był nominowany do nagrody Drama Desk Award Nomination (Brooklyn Academy of Music and The Old Vic).

Reżyserskim debiutem teatralnym Hawke'a stałą się wystawiona w 2007 roku w tetrze off-broadwayowskim czarna komedia Jonathana Marca Shermana Things We Want - była to światowa premiera tej sztuki.


Filmy:

Role w filmach:blog comments powered by Disqus