Fatih Akin

Ur.: 25 sierpnia 1973 , Hamburg, Niemcy
zdjęcie

Urodzony w 1973 roku w Hamburgu w tureckiej rodzinie Fatih Akin jest reżyserem, scenarzystą i aktorem. Studiował na hamburskiej Hochschule für Bildende Künste, a w 1995 roku nakręcił udany debiut - krótkometrażowy Sensin, który zdobył nagrodę publiczności na International Short Film Festival w Hamburgu. Pierwszy film fabularny Akina, mroczny dramat Szybko i bezboleśnie (1997), został entuzjastycznie przyjęty przez widzów i krytyków, zdobywając 9 nagród, w tym Brązowego Lamparta w Locarno, nagrodę Adolfa Grimme’a oraz Bawarską Nagrodę Filmową.

Fatih Akin potwierdził swoją zawodową wszechstronność reżyserując romantyczny film drogi W lipcu (2000), dokument Kiedy myślę o Niemczech – Zapomnieliśmy wrócić (2000) oraz Solino (2002). Ten ostatni - historia włoskiej rodziny przyjeżdżającej do pracy w niemieckim Zagłębiu Ruhry - to pierwszy film Fatiha Akina, do którego nie napisał on scenariusza. W 2004 roku za obraz Głową w mur otrzymał Złotego Niedźwiedzia na MFF w Berlinie oraz Nagrodę dla Najlepszego Filmu Europejskiego.

Reżyser od początku kariery współpracował z Hamburg WÜSTE Filmproduktion, a w 2003 roku założył własną firmę producencką Corazón International. W 2002 roku Fatih Akin otrzymał nagrodę DEFA Young Talent za wszystkie wyprodukowane przez siebie filmy.


Filmy:blog comments powered by Disqus