Ferzan Ozpetek

Ur.: 3 lutego 1959 , Istanbuł, Turcja

W 1978 przyjechał do Włoch na studia historii filmu na Universita La Sapienza w Rzymie. Studiował także sztukę i historię kostiumu w Navona Academy, oraz film w Akademii Sztuki Dramatycznej „Silvio D’Amico”.

Współpracował z Julianem Beckiem i the Living Theater. W 1982 był pierwszym asystentem reżysera Massimo Troisi przy filmie Scusate Il Ritardo, następnie asystentem Maurizio Ponzi przy filmie Son Contento.

Przez dłuższy czas był pierwszym asystentem Ponziego, przy prawie wszystkich kolejnych filmach tego reżysera, następnie był pierwszym asystentem czterech innych reżyserów: Lamberto Bava, Ricky’ego Tognazzi, Francesco Nuti, Sergio Citti i Marco Risi.

Marco Risi i Maurizio Tedesco byli producentami pierwszego filmu Ozpeteka: Il Bagno Turco – Hamam, który, pokazany na prestiżowym „Quinzane des Realisateurs” (piętnastka reżyserów) w Cannes 1997, został entuzjastycznie przyjęty przez krytyków i publiczność we Włoszech i na świecie. Nieczęsto się zdarza, by włoski film odniósł taki sukces: film sprzedał się we Francji, Anglii, Hiszpanii, Skandynawii, Niemczech, Holandii, Japonii, nawet w hermetycznych Stanach Zjednoczonych podobał się ogromnie.


Filmy:blog comments powered by Disqus