Frank Miller

Ur.: 27 stycznia 1957 , Olney / stan Maryland / USA
zdjęcie

Twórca jednych z najpopularniejszych komiksów na świecie, został zawodowym rysownikiem jeszcze jako nastolatek. Pracował na zlecenia dużych domów wydawniczych, takich jak Gold Key, DC i Marvel. Zwrócił na siebie uwagę pracując nad dwoma zeszytami z wydawanej przez Marvel serii Spectacular Spider-Man. Występowały w nich dwie popularne postaci ze świata komiksów: Człowiek-Pająk i Daredevil. Dzięki właśnie temu zleceniu stał się etatowym rysownikiem serii o Daredevilu. Wkrótce przejął także zadanie pisania scenariuszy. W ciągu kilku lat Millerowi i Klausowi Jansonowi, który zajmował się tuszowaniem, udało się przyciągnąć stale rosnące grono wielbicieli serii. Właśnie wtedy Frank stworzył postać Elektry – zabijającej na zlecenie wojowniczki ninja. Należy ona, wraz z Daredevilem, do postaci, z którymi Miller jest najsilniej związany i do których stale powraca.

We wczesnych latach osiemdziesiątych, Frank Miller zyskał jeszcze większą sławę jako jeden z pierwszych niezależnych twórców komiksu, którzy odważyli się wyjść poza wygodny świat postaci będących własnością wydawnictw. Stworzył komiks Ronin, opowiadający o przygodach futurystycznego samuraja, uważany przez niektórych za pierwszy komiks cyberpunkowy. To pierwszy komiks Millera z kolorami Lynn Varley, która stała się później jego stałą partnerką. Od tamtej pory Miller pracował – sam lub z partnerami – nad licznymi znaczącymi projektami, wśród których są: Batman: The Dark Knight Returns (jego wpływ na popularność tej postaci jest nie do przecenienia), Batman: Year One (z rysunkami Davida Mazzuchellego), Elektra: Assassin (z rysunkami Billa Sienkiewicza), Elektra Lives Again i wielokrotnie nagradzana mini-seria o Marcie Washington Give Me Liberty (z rysunkami Dave’a Gibbona), oraz Hard Boiled (z rysunkami Geofa Darrowa).

Jego pierwszym solowym przedsięwzięciem była seria Sin City. Zdobyła ona niezliczone nagrody, m.in. dwie nagrody Harvey dla najlepszego oryginalnego komiksu (1998) i najlepszej serii (1996), a także sześć nagród Eisner Awards, w tym dla najlepszego scenarzysty, najlepszego rysownika, najlepszej serii limitowanej.

Jest także autorem scenariusza do filmów Robocop 2 i Robocop 3.

Zerknij również do Gildii Komiksu >>>


Filmy:

Role w filmach:

Komiksy:blog comments powered by Disqus