George Clooney

Ur.: 6 maja 1961 , Lexington, Kentucky, USA
zdjęcie

Jego ojciec, dziennikarz telewizyjny, prowadził talk show The Nick Clooney Show. Tam właśnie Clooney debiutował jako pięcioletnie dziecko. Po ukończeniu Northern Kentucky University, w wieku 21 lat wyruszył do Los Angeles. Z domu rodzinnego wyniósł jedną dobrą radę: jeżeli chcesz coś osiągnąć w tym interesie, musisz być pewny siebie - to liczy się najbardziej. Z tą świadomością oraz paczką piwa pojawił się na swoim pierwszym przesłuchaniu do telewizyjnej reklamówki. Potem było 15 pilotów do seriali, rola weterynarza w sitcomie oraz okazjonalne występy m.in. w serialu Roseanne (1988).

Przełomem w jego karierze okazała się rola doktora Douga Rossa - troskliwego pediatry z telewizyjnego serialu Ostry dyżur, na udział w którym podpisał kontrakt w 1994 roku. Kreacja ta przyniosła mu dużą popularność, a także nominacje do nagród Złotego Globu, Screen Actors Guild, People’s Choice oraz Emmy i otworzyła drzwi na filmowe salony.

Istotne znaczenie dla jego dalszej kariery miała znajomość z reżyserem Stevenem Soderberghiem, z którym zaprzyjaźnił się podczas prac nad filmem Co z oczu, to z serca. Po kilku owocnych latach współpracy aktorsko-reżyserskiej razem założyli i prowadzą firmę Section Eight zajmującą się produkcją telewizyjną i filmową. Pod jej szyldem powstały między innymi czarna komedia Welcome to Collinwood oraz uznane przez krytykę Bezsenność i Daleko od nieba, ale przede wszystkim reżyserski debiut Clooneya - Niebezpieczny umysł. Obraz ten wyróżniono m.in. Nagrodą za Szczególne Osiągnięcia w Filmie przyznawaną przez National Board of Review.


Filmy:

Role w filmach:blog comments powered by Disqus