George Lucas

Ur.: 14 maja 1944 , Modesto, California, USA
zdjęcie

George Lucas jest twórcą sagi Gwiezdnych wojen i serii filmów o przygodach Indiany Jonesa, a także szefem Lucasfilm Ltd., LucasArts Entertainment Company LLC, Lucas Digital Ltd. LLC, Lucas Licensing Ltd. oraz Lucas Learning Ltd.

W roku 1970 Lucas wyreżyserował swój pierwszy film, THX 1138. Film wyprodukowało studio American Zoetrope, jego kierownikiem produkcji był Francis Coppola. W roku 1971 Lucas założył własną wytwórnię, Lucasfilm Ltd., z siedzibą w San Rafael w Kalifornii.
W roku 1973 Lucas wyreżyserował film American Graffiti, którego scenariusza był współautorem. Film zdobył Złoty Glob, nagrody Nowojorskiego Stowarzyszenia Krytyków Filmowych i Narodowego Stowarzyszenia Krytyków Filmowych, wyróżniono go także pięcioma nominacjami do Oscara.
Cztery lata później Lucas wyreżyserował Gwiezdne wojny, film oparty na własnym scenariuszu, który pobił wszelkie rekordy kasowe i zdobył siedem Oscarów. Lucas był współautorem scenariuszy Imperium kontratakuje i Powrotu Jedi, przy których sprawował także funkcję kierownika produkcji.
W roku 1980 był współautorem scenariusza i kierownikiem produkcji Poszukiwaczy zaginionej arki, filmu wyreżyserowanego przez Stevena Spielberga, który zdobył pięć Oscarów. Był także współkierownikiem produkcji i autorem noweli filmowej do filmu Indiana Jones (Indiana Jones i Świątynia Zagłady), który otrzymał dwie nominacje i Oscara za efekty.
W roku 1986 Lucas pełnił funkcję kierownika produkcji przy zrealizowanym na zlecenie Disneylandu trójwymiarowym filmie fantastyczno-muzycznym Captain Eo w reżyserii Francisa Coppoli, w którym wystąpił Michael Jackson. Opracował także koncepcję tzw. Star Tours, jednej z największych atrakcji Disneylandów.
Lucas był autorem oryginalnej noweli filmowej i kierownikiem produkcji filmu Willow w reżyserii Rona Howarda, który wszedł na ekrany w roku 1988 i otrzymał trzy nominacje do Oscara.
Także w roku 1988 Lucas był kierownikiem produkcji filmu Francisa Coppoli Tucker: The Man and His Dream, który wyróżniono trzema nominacjami do Oscara. Rok później Lucas napisał nowelę filmową, która stała się podstawą filmu Indiana Jones i ostatnia krucjata. Lucas pełnił przy nim także funkcję kierownika produkcji. Film zdobył Oscara za efekty dźwiękowe i był największym sukcesem kasowym roku.
Lucas był autorem noweli filmowej i kierownikiem produkcji serialu TV Kroniki młodego Indiany Jonesa, którego premiera odbyła się w roku 1992. Serial wyróżniono nagrodą Banff Award dla najlepszego serialu odcinkowego, Złotym Globem dla najlepszego serialu dramatycznego, nagrodą Angel Award za wartości artystyczne, 12 Emmy i 26 dalszymi nominacjami do tej nagrody.
W roku 1992 George'a Lucasa uhonorowano nagrodą im. Irvinga G. Thalberga. Nagroda ta przyznawana jest przez Radę Członków Zarządu Amerykańskiej Akademii Filmowej za szczególne osiągnięcia na polu produkcji filmów.
lucas_2 Lucas był autorem noweli filmowej i kierownikiem produkcji filmu Radioland Murders w roku 1994. Dla upamiętnienia dwudziestej rocznicy premiery Gwiezdnych wojen, która przypadła na rok 1997, Lucas ponownie wprowadził na ekrany trylogię, tym razem w bliższej jego artystycznym zamierzeniom Wersji Specjalnej. Gwiezdne wojny, Imperium kontratakuje i Powrót Jedi weszły na ekrany kin w odrestaurowanych kopiach z cyfrowo zmiksowaną ścieżką dźwiękową, z nowymi scenami i wzbogaconymi efektami specjalnymi.
W roku 1999 na ekrany kin wszedł pierwszy film z nowej trylogii Gwiezdnych wojen - Gwiezdne wojny: część I - Mroczne widmo, który Lucas wyreżyserował na podstawie własnego scenariusza. Trzy lata później powstał film Gwiezdne wojny: część II – Atak klonów.
W ramach założonego w roku 1971 Lucasfilmu działa obecnie sześć firm: Lucasfilm Ltd., Lucas Online, LucasArts Entertainment Company LLC, Lucas Digital Ltd. LLC, Lucas Licensing Ltd. oraz Lucas Learning Ltd. Wokół Lucasfilmu skupiają się działania produkcyjne na potrzeby kina i telewizji oraz działania w ramach THX Group, która pracuje na rzecz poprawy warunków wyświetlania filmów w kinach i w ramach tzw. "kina domowego" oferując szereg specjalistycznych usług.
lucas_1 LucasArts jest wiodąca firmą w zakresie promowania produktów interaktywnych w świecie. Jej produkty zdobyły ponad 100 nagród przemysłu elektronicznego. Lucas Digital, w ramach którego działają Industrial Light & Magic oraz Skywalker Sound oferują produkcję efektów specjalnych i usługi postprodukcyjne w zakresie miksowania dźwięku producentom filmów fabularnych i reklamowych. Pracownicy ILM zdobyli 40 Oscarów, zrealizowane przez nich filmy wyróżniono 14 Oscarami za efekty specjalne, a ich samych - 14 nagrodami za osiągnięcia naukowe i techniczne. Pracowników Skywalker Sound uhonorowano 28 Oscarami za filmy, które wyróżniono 15 Oscarami za dźwięk i efekty dźwiękowe. Lucas Licensing zajmuje się działaniami merchandisingowymi, a więc wdrażaniem produktów opartych na zrealizowanych przez Lucasfilm filmach kinowych i telewizyjnych. Lucas Learning zajmuje się programem "niepowszechnej edukacji" oferując atrakcyjne produkty interaktywne, które łączą walory edukacyjne z rozrywkowymi.
George Lucas jest przewodniczącym rady nadzorczej fundacji edukacyjnej George Lucas Educational Foundation i członkiem rady nadzorczej Artists Rights Foundation, the Joseph Campbell Foundation oraz Film Foundation. Jest ponadto członkiem rady pedagogicznej szkoły filmowo-telewizyjnej USC School of Cinema-Television.


Filmy:

Role w filmach:

Bibliografia:blog comments powered by Disqus