Greta Garbo

Ur.: 18 września 1905 , Sztokholm, Szwecja
Zm.: 15 kwietnia 1990
zdjęcie

Jedna z największych gwiazd kina lat 20. i 30. XX wieku. Naprawdę nazywała się Greta Lovisa Gustafsson i była najmłodszą z trojga rodzeństwa (siostra Alva i brat Sven). W wieku 13 lat rzuciła szkołę i rozpoczęła pracę w zakładzie fryzjerskim. Wspomagała finansowo zubożałą rodzinę i pomagała matce opiekować się schorowanym ojcem. Następnie pracowała w domu towarowym i występowała w reklamach prasowych. Jednorazowe zetknięcie z filmem reklamowym sprawiło, iż postanowiła zająć się aktorstwem i rozpoczęła naukę w Królewskiej Akademii Teatralnej w Sztokholmie. Decydujący wpływ na początki jej kariery miał szwedzki reżyser Mauritz Stiller. Po kilku rolach w filmach szwedzkich wyemigrowała w 1925 roku do USA.
Pierwszy film, jaki Grabo nakręciła po przyjeździe do Stanów nosił tytuł Słowik hiszpański (1926) i opowiadał o losach pięknej Leonory, zakochanej w synu arystokratycznych posiadaczy ziemskich, u których jej ojciec jest dzierżawcą. Publiczność zdobyła dzięki oryginalnej urodzie, którą zaprezentowała występując w serii niemych filmów wytwórni MGM, które uczyniły z niej gwiazdę. Kiedy zaczęła występować w filmach udźwiękowionych, do cech charakterystycznych jej image'u dołączył poruszający i pełen melancholii głos, który jeszcze bardziej wzmocnił sympatię widzów.
Już jako znana aktorka, nazywana złośliwie "sfinksem Hollywood", słynęła z tego, że unikała mediów. Poza początkowym okresem w swojej karierze nigdy nie udzielała wywiadów, nie dawała autografów, nie bywała na premierach swoich filmów i nie odpowiadała na listy od fanów. Słynna kwestia "Chcę być sama" wypowiadana przez Garbo w Ludziach w hotelu jest najlepszym podsumowaniem postawy, którą konsekwentnie reprezentowała przez całe życie.
W ciągu 20 lat swojej kariery Greta Garbo wystąpiła w ponad 30 filmach. Wszystkie zostały zrealizowane na taśmie czarno-białej, co jeszcze spotęgowało otaczającą ją aurę kuszącego uroku i tajemniczości. W wieku 38 lat, po tym jak jej ostatni film Dwulicowa kobieta odniósł dotkliwą klęskę, zakończyła karierę i opuściła Hollywood. Przeniosła się do Nowego Jorku, gdzie żyła samotnie i z dala od mediów aż do śmierci w roku 1990. Jej prochy złożono na cmentarzu Skogskyrkogården w Sztokholmie.
Greta Garbo nigdy nie dostała Oscara w kategorii najlepsza aktorka, choć otrzymała aż 4 nominacje do tej nagrody. 1954 roku otrzymała honorowego Oscara za niezapomniane role filmowe, którego nigdy nie odebrała.

Strona internetowa:
www.greta-garbo.deRole w filmach:blog comments powered by Disqus