Hal Hartley

Ur.: 3 listopada 1959 , Lindenhurst, Long Island, New York, USA
zdjęcie

W 1977 roku wstąpił na Massachusetts College of Art w Bostonie. Naukę musiał przerwać i przez rok pracował jako budowlaniec w firmie swojego ojca, aby zarobić na kontynuowanie studiów. Równocześnie realizował pierwsze filmy kamerą 8 mm. Pracę fizyczną porzucił dopiero kiedy spłacił długi zaciągnięte na film

Początkowo pracował dorywczo jako asystent przy produkcji filmów, między innymi przy projekcie Laurie Anderson, Home of the Brave. Wkrótce jednak znalazł stałą pracę w firmie Action Productions realizującej reklamy i filmy na zamówienie. Jerome Brownstein, właściciel Actions Productions po trzech latach postanowił sfinansować fabularny debiut Hartleya, Niezwykłą prawdę. Sukces tego filmu pozwolił reżyserowi założyć własną firmę, True Fiction Picture.

Hartley w ciągu następnych paru lat zrobił wiele filmów i w 1994 roku otrzymał nagrodę dla młodych reżyserów na festiwalu w Tokio za Amatora, film, który był pokazywany również w Cannes. Retrospektywy reżysera były pokazywane na międzynarodowych festiwalach, między innymi w Rotterdamie i Gijon.

W 1996 roku Hartley poślubił japońską aktorkę i tancerkę, Miho Nikiado, którą rok wcześniej zaangażował do roli we Flircie i która odtąd stała się jedną z jego ulubionych aktorek. W dwa lata później został nagrodzony na festiwalu w Cannes za scenariusz do Henry Fool. Od 2001 roku zaczął również wykładać reżyserię filmową na Uniwersytecie w Harvardzie. Wkrótce potem na pewien czas porzucił Nowy Jork i zamieszkał w Berlinie. Swój kolejny film, Fay Grim, realizował w Europie i południowej Azji.


Filmy:blog comments powered by Disqus