Harpo Marx (Harpo)

Ur.: 23 listopada 1888 , New York, New York, USA
Zm.: 28 września 1964
zdjęcie

Bracia Marx, czyli Groucho (Julius Henry Marx, 1890-1977), Chico (Leonard Marx, 1887-1961), Harpo (Adolph Arthur Marx, 1888-1964), Zeppo (Herbert Marx, 1901-1979) i Gummo (Milton Marx, 1892-1977) karierę artystyczną rozpoczęli jeszcze jako dzieci w wodewilowej trupie ich wuja o nazwie Gallagher and Shean.
Jako pierwszy dołączył do niej w wieku 15 lat Groucho. Kiedy okazało się, że obecność dziecka na scenie przyciąga jeszcze więcej widzów, w skład zespołu weszli kolejno Gummo, Harpo, aż wreszcie w 1910 roku matka braci Marx – Minnie Schonberg oraz ich ciotka Hannah. Wtedy też grupa przyjęła nazwę The Six Mascots.

Z czasem trupa zaczęła modyfikować swój program, w którym do tej pory dominowały piosenki z niewielką ilością skeczy. Teraz proporcje się zmieniły. Piosenki stały się dodatkiem do skeczy, które okazały się być specjalnością bracia Marx. Scenki, w których Groucho udawał nauczyciela usiłującego bezskutecznie przekazać wiedzę opornym uczniom, spotkały się z ogromnym aplauzem publiczności. Wtedy też bracia zaczęli tworzyć swój charakterystyczny image, mający stać się niebawem ich znakiem rozpoznawczym: Groucho paradował z namalowanymi wąsami i olbrzymim cygarem, Chico mówił z włoskim akcentem, a Harpo przestał się w ogóle odzywać i chodził w za dużym kapeluszu, trzymając wielką trąbkę (decyzję tę podjął po tym, jak przeczytał fragment pewnej recenzji – „Adolph Marx zachwycił wszystkich wspaniałą pantomimą, której efekt zrujnował odzywając się”).

Na początku lat 20. zespół braci Marx był już znany na całym świecie. Grupa została zaproszona najpierw do Anglii, a później na Broadway, gdzie z powodzeniem wystawiła swoje przedstawienia - I’ll Say She Is oraz The Cocoanuts. Drugie z nich grane było w USA bez przerwy przez 3 lata (1925-1928).
W tym czasie bracia zaczęli poważnie interesować się filmem. Z własnych środków sfinansowali produkcję pierwszego niemego jeszcze obrazu, zatytułowanego Humorisk. Niestety, film ten nie zachował się do naszych czasów.

Kolejny sceniczny program braci - Animal Crackers zwrócił uwagę studia Paramount, które podpisało z Marxami kontrakt na 5 filmów. Pierwsze dwa obrazy Cocanuts i Animal Crackers, choć były jedynie ekranizacjami teatralnych występów braci, podbiły serca publiczności, która pokochała ich żywiołowy i niecodzienny humor.
Wyprodukowany w 1931 roku Małpi interes był pierwszym filmem braci zrealizowanym na podstawie oryginalnego scenariusza, a nakręcony rok później Horse Feathers sprawił, że podobizna komików pojawiła się na okładce magazynu Time.
Współpracę braci ze studiem Paramount kończy głośna Kacza zupa – dziś uważana, obok Nocy w operze - za najlepszy film w ich karierze.

Borykające się z poważnymi problemami finansowymi studio Paramount nie mogło pozwolić sobie na przedłużenie kontraktu z komikami, którymi natychmiast zainteresowała się konkurencyjna wytwórnia Metro - Goldwin - Mayer. Jednak na współpracę z nią zdecydowało się już tylko trzech braci: Groucho, Chico i Harpo. Zeppo, a dużo wcześniej również Gummo zrezygnowali z kariery artystycznej. Pierwszy z nich – utalentowany mechanik – założył firmę handlującą częściami do maszyn oraz agencję teatralną. Zeppo początkowo próbował swoich sił w przemyśle odzieżowym, a następnie dołączył do Gummo, z którym wspólnie prowadził wspomnianą agencję teatralną.

Filmy zrealizowane przez braci Marx w studiu MGM są już nieco „spokojniejsze” niż te z początków ich kariery. Odpowiedzialny za produkcję Irving Thalberg nakazał złagodzenie dowcipów, a do filmów wprowadził wątki romantyczne, co miało zadowolić tę część publiczności, która nie była do końca przekonana do komicznego talentu braci. Pomysł Thalberga okazał się strzałem w dziesiątkę. Filmy Noc w operze i Dzień na wyścigach stały się kasowymi przebojami.
Niestety, przedwczesna śmierć Irvinga Thalberga w roku 1936 sprawiła, że popularność pozbawionych opieki profesjonalnego producenta braci, zaczęła podupadać.
Po raz ostatni Groucho, Harpo i Zippo spotkali się na dużym ekranie w roku 1957 w filmie The Story of Mankind Irwina Allena, w którym zagrali jedynie epizodyczne role.

W kolejnych latach bracia kontynuowali swoją karierę już osobno, jednak tylko Groucho udało się odnieść znaczące sukcesy. Przez długie lata prowadził radiowy, a później również telewizyjny program You Bet Your Life, który cieszył się dużą popularnością.

W 1974 roku bracia Marx otrzymali honorowego Oscara® za całokształt twórczości.


Role w filmach:blog comments powered by Disqus