Hayao Miyazaki

Ur.: 5 stycznia 1941 , Tokio, Japonia
zdjęcie

Od ponad 20 lat (jego pierwszy wielki sukces to Nausicaa z Doliny Wiatru 1982-1984 rok) Hayao Miyazaki jest uznawany za największego twórcę japońskiej animacji.
Urodził się w Tokio w 1941 roku. Jego dzieciństwo pozostawało w cieniu wojny i choroby matki. Ojciec wraz z wujem prowadził firmę produkująca części do myśliwców, nic zatem dziwnego, że Miyazaki jeszcze przed animacją pasjonował się lotnictwem. Po zakończeniu studiów ekonomicznych, w 1963 roku zaczyna naukę w Toei Animation, największym studiu w Japonii. Przez następne 20 lat wspina się po kolejnych szczeblach kariery zawodowej (animator, scenarzysta, reżyser, producent), aby w 1985 roku uniezależnić się i założyć studio Ghibli.
Lata spędzone w Toei przypadły na niezwykłą popularność tasiemcowych seriali telewizyjnych. Studia zatrudniały wtedy ponad 500 pracowników i taka atmosfera nie sprzyjała przyszłemu twórcy Spirited Away – W krainie bogów. Wraz z Isao Takahatą, który podzielał jego zamiary połączenia rozrywki dla dorosłych i dla dzieci, współpracują nad Horusem, księciem słońca (1968), wyznaczając tym samym kierunek rozwoju japońskiej animacji. Pełnometrażowy debiut Miyazakiego przypada na 1979 rok. Komiksowa seria Nausicaa z Doliny Wiatru jest jego pierwszym oryginalnym dziełem i opowiada o przygodach księżniczki na planecie, wyniszczanej przez efekty nadmiernej industrializacji. Możemy tu znaleźć wątki przewijające się w dalszej twórczości Miyazakiego – pacyfizm i zainteresowanie ekologią. Zachęcony przez wydawcę Tokumę Yasouyoshi, Miyazaki decyduje się zrealizować pełnometrażową wersję komiksu. To przełomowy moment w jego karierze, gdyż daje początek studiu Ghibli (nazwa włoskiego myśliwca). Tutaj powstają kolejne animacje japońskiego mistrza Mój sąsiad Totoro (1988, 2 miliony widzów w Japonii), Szkarłatny pilot (1992, 3 miliony), Księżniczka Mononoke (1997, 17 milionów) i Spirited Away – W krainie bogów (2001, 23 miliony, Złoty Niedźwiedź na festiwalu w Berlinie i Oscar dla najlepszego filmu animowanego).
Okres między powstaniem Spirited Away – W krainie bogów a Ruchomym zamkiem Hauru obfitował w krótkometrażowe animacje, które przyciągają tłumy do Muzeum Ghibli, poświęconego w głównej mierze ukazaniu dorobku Miyazakiego.


Filmy:blog comments powered by Disqus