Heath Ledger

Ur.: 4 kwietnia 1979 , Perth, Australia
Zm.: 22 stycznia 2008
zdjęcie

Wywodzący się z Australii aktor siał zamęt w hollywoodzkim środowisku od momentu gdy przeniósł się do Stanów Zjednoczonych, w końcu lat dziewięćdziesiątych. Swoją karierę aktorską rozpoczął w rodzinnym Perth, w Australii, gdzie w wieku dziesięciu lat przystąpił do miejscowego teatru. Jeszcze gdy występował na scenie zagrał w australijskich serialach telewizyjnych: Clowning Around, Bush Patrol, Corrigan, Wyspa przygód, oraz Home and away.

Ledger był członkiem dwóch cenionych australijskich zespołów teatralnych: Globe Theatre Company oraz Midnight Youth Acting Company. Równolegle z grą na deskach teatru Ledger wystąpił w wielu niezależnych produkcjach: Żyć w Black Rock, Paws oraz Dwie ręce Gregora Jordana, w którym zagrał u boku Bryana Browna.

W 1997 roku po raz pierwszy stał się odtwórcą głównej roli w amerykańskim serialu filmowym Roar, kręconym w Queensland, w Australii dla Universal i telewizji FOX. Ta rola zapewniła mu amerykańskiego agenta i wpłynęła na decyzję o przeniesieniu się do Stanów Zjednoczonych.

Inne filmy z jego udziałem to Cena honoru Shekara Kapura, Zjadacz grzechów produkcji Twentieth Century Fox, oraz dzieło wytwórni Columbia Obłędny rycerz. Poza tym Ledger ma w swoim aktorskim dorobku role u boku Billy’ego Boba Thorntona i Halle Berry w cieszącym się uznaniem filmie: Czekając na wyrok wytwórni Lions Gate, w Patriocie z Melem Gibsonem, Zakochanej złośnicy wyprodukowanej przez Touchstone oraz Nedzie Kellym (Working Title Films).

Niezwykle ważną w jego karierze okazała się, nominowana do Oscara, rola w homoseksualnym westernie Tajemnica Brokeback Mountain. W tym samym czasie zagrał także w Nieustraszonych Braciach Grimm Terry'ego Gilliama i Casanovie Lasse Hallstroma. W 2007 roku Christopher Nolan zaangażował go jako Jokera w kolejnej odsłonie przygód Batmana - The Dark Knight

Około południa 22 stycznia 2008 roku został znaleziony martwy w, należącym do Mary-Kate Olsen, apartamencie w nowojorskiej dzielnicy SoHo. Wg informacji podanych przez tamtejszą policję najprawdopodobniej popełnił samobójstwo.

W momencie śmierci związany był z produkcją Terry'ego Gilliama The Imaginarium of Doctor Parnassus.


Role w filmach:blog comments powered by Disqus