Helen Mirren

Ur.: 26 lipca 1945 , Chiswick, Londyn, Wielka Brytania
zdjęcie

Jedna z najbardziej znanych i cenionych aktorek brytyjskich i światowych. W jej karierze, która obejmuje kreacje teatralne telewizyjne i filmowe punktem rozpoznawczym stały się trudne, wyzywające role. Jedną z nich była rola królowej Charlotte w Szaleństwie Króla Jerzego Nicolasa Hytnnera, za którą była nominowana do Oscara w kategorii najlepszej kobiecej roli drugoplanowej i otrzymała nagrodę za najlepszą rolę kobiecą podczas festiwalu w Cannes w 1995 roku.

Rozpoczynała swą karierę wraz z Narodowym Teatrem Młodzieżowym, a w 1967 dołączyła do Royal Shakespeare’s Company, grając w wielu cenionych i słynnych przedstawieniach jak Troilus i Cressida ; wcieliła się między innymi w rolę Lady Macbeth w przedstawieniu Macbeth Trevora Nunn. W 1972 roku dołączyła do grupy teatralnej Petera Brooka, z którą objechała cały świat.

Kariera filmowa Mirren rozpoczęła się pod koniec lat 60-tych w filmie The age of consent Michaela Powell’a, ale przełomem był film The long good Friday Johna Mackenzie. Jej rola Victorii, twardej i seksownej kochanki Boba Hoskinsa, nieprzewidywalnego gangstera z londyńskiego East Endu, sprawiła, że krytycy obwołali ja nową gwiazdą ekranu.

Jej kariera filmowa nabrała rozpędu po The long good friday, zagrała w wielu cenionych przez krytykę filmach jak przygodowo-fantastyczny Excalibur Johna Boormana lub irlandzki thriller Neila Jordana Cal. Jej kreacja starszej kobiety zakochanej w młodszym mężczyźnie przysporzyła jej nagrody za najlepszą rolę żeńską na festiwalu filmowym w Cannes w 1984. Jej kolejne przełamujące granice role to występy w filmach Wybrzeże moskitów Petera Weira, Kucharz, złodziej, jego żona i jej kochanek Petera Greenawaya, Tam, gdzie chadzają anioły Charles’a Sturridge’a, i Spirala przemocy, Terry George’a, który również współprodukowała.

Swoją drugą nominację do Oscara otrzymała za rolę w Gosford park Roberta Altmana, a nominację do Złotego Globu za Dziewczyny z kalendarza Nigel’a Cole’a. Później zagrała u boku Roberta Redforda w filmie Rozrachunek.

We wczesnych latach 90-tych grała w przełomowym serialu, który zebrał liczne nagrody Emmy i BAFTA Główny podejrzany, w którym zagrała szefową detektywów Jane Tennison. Ostatnio ukończyła kolejną serię tego serialu, puentując swą rolę, która stała się niemal ikoną. W 1999 dostała nagrodę Emmy i nominację do Złotego Globu za tytułową rolę w Pasja Ayn Rand.

Jej amerykańskie role telewizyjne to między innymi Losing chase, za który otrzymała Złoty Glob dla najlepszej aktorki telewizyjnej, Od drzwi do drzwi, za który była nominowana do Złotego Globu, Emmy i Screen Actors Guild, The Roman spring of mrs. Stone dla Chanel 4, i produkcja HBO Elżbieta I, która zebrała rewelacyjne recenzje u USA i Wielkiej Brytanii.

Kariera sceniczna Mirren jest równie udana. Wśród jej nagradzanych i oklaskiwanych ról w latach 70-tych była miedzy innymi Teeth’n’smiles, w Royal Court, Mewa w Lyric. Aktorka otrzymała również najwyższe wyróżnienia krytyki za Antoniusza i Kleopatrę, Two way mirror Arthura Millera, Orpheus descending i Miesiąc na wsi, który był jej brodwayowskim debiutem, i za który otrzymała nominację do nagrody Tony. Ostatnio zagrała w Żałoba przystoi Elektrze w Teatrze Narodowym – za tę rolę była nominowana do nagrody Olivier Best Actress Award.

Otrzymała tytuł Dame of the British Empire w 2003.


Role w filmach:blog comments powered by Disqus