Hugo Weaving

Ur.: 4 kwietnia 1960 , Austin, Nigeria
zdjęcie

Ten australijski aktor może poszczycić się rolami w największych trylogiach w historii kina – kreacją przywódcy elfów Elronda we Władcy pierścieni oraz rolą agenta Smitha w filmach Matrix.

Weaving jest laureatem trzech nagród AFI (Australian Film Institute) dla najlepszego aktora, z których pierwszą przyznano mu w roku 1991 za rolę niewidomego fotografa w przełomowym filmie fabularnym Jocelyn Moorhouse Dowód. W 1994 r. otrzymał nominację w tej samej kategorii za rolę drag queen Mitzi Del Bra w obrazie Stephana Elliotta Priscilla, królowa pustyni. Weaving został laureatem nagrody AFI po raz drugi w roku 1998 za rolę w Przesłuchaniu, w reżyserii Craiga Monahana, który był także autorem scenariusza do tego filmu. Za tę rolę w 1998 r. Weaving dostał także nagrodę dla najlepszego aktora na World Film Festival w Montrealu. Jego najnowszym osiągnięciem jest rola w chwalonym przez krytyków obrazie Little Fish u boku Cate Blanchett i Sama Neilla, za którą dostał swą trzecią nagrodę AFI dla najlepszego aktora (2005) oraz nagrodę IF (Inside Film) (2005), także dla najlepszego aktora.

Wśród innych filmów z udziałem Weavinga są także obrazy australijskie Peaches, Żona do wzięcia, Magiczna wyprawa, Dziwna planeta, Babe – świnka w mieście, True Love and Chaos, Babe – świnka z klasą oraz Exile.

Ma także bogate doświadczenie w pracy na scenie. W 2006 r. pojawi się obok Cate Blanchett w produkcji Heddy Gabler Sydney Theatre Company w Brooklyn Academy of Music.


Role w filmach:blog comments powered by Disqus