Jacek Olter


Zm.: 6 stycznia 2001

Urodzony w 1972 roku. Zaczął grać na perkusji mając 6 lat. Ukończył szkołę muzyczną I stopnia (w Pile). W 1990 roku przyjechał do Gdańska, by rozpocząć naukę w szkole muzycznej II stopnia w Gdańsku. Wtedy nawiązał współpracę z muzykami trójmiejskimi: Ryszardem Tymonem Tymańskim, Mikołajem Trzaską, Jerzym Mazzolem. Był istotną osobą w środowisku tworzących jass, czyli nową muzykę improwizowaną. Współtworzył zespoły Miłość, Kury, Trupy, Users, NRD, Łoskot.

Razem z zespołem Miłość w 1992 roku został nagrodzony na Jazz Juniors w Krakowie, gdzie wraz z Leszkiem Możdżerem otrzymali wyróżnienia indywidualne.Jan Ptaszyn Wróblewski zaproponował mu grę w swoim big bandzie Made in Poland. Muzycy big bandu podkreślali wielokrotnie świeżość i inspirujący charakter pojawienia się tam Jacka Oltera. Pojawiły się propozycje od innych muzyków jazzowych: Janusza Muniaka, Piotra Barona, Macieja Sikały.

W 1993 r. Miłość zagrała na festiwalu Jazz Jamboree. Tego samego wieczoru w Sali Kongresowej wystąpiły zespoły Tomka Stańki z Tony Oxley'em na bębnach oraz Ornette'a Colemana z Donem Cherry. Wieczorem podczas jamu w Hotelu Sobieski Don Cherry najpierw długo słuchał muzyków Miłości, a potem przyłączył się do nich na fortepianie.

W tym samym roku Olter razem z Olem Walickim i Leszkiem Możdżerem nagrali muzykę Zbigniewa Preisnera do filmu Louisa Malle'a Skaza (Fatale), w którym główne role zagrali: Jeremy Irons i Juliette Binoche. Olter - na co zwracają uwagę krytycy muzyczni i muzycy - był artystą wyjątkowo wszechstronnym: potrafił wyrażać się w wielu gatunkach muzycznych, używał bardzo szerokiego instrumentarium: od klasycznego składu perkusyjnego po zestaw zestrojonych garnków. Co podkreślają muzycy, którzy z nim grali, miał wyjątkową wraźliwość muzyczną i umiejętność wykorzystywania perkusji jak instrumentu melodycznego.

W 1996 roku na zaproszenie zespołu Miłość przyjechał do Polski lider Art Ansamble of Chicago, słynny amerykański trębacz Lester Bowie. Zagrał z zespołem osiem koncertów w całej Polsce i nagrał płytę Talkin' About Life and Death. W wywiadach Bowie wielokrotnie zachwycał się współpracą z młodymi polskimi muzykami, ich świeżością, muzykalnością, otwartością.

Jacek Olter angażował się w projekty popularne. Jako muzyk zespołu Kury współtworzył album POLOVIRUS, który odniósł sukces komercyjny (sprzedano ponad 20 tys. płyt) - (w 1998 roku osiem nominacji do Fryderyków, zwycięstwo w kategorii alternatywny album roku, Machiner '98 za najlepszy popkulturalny album roku). Wziął udział w nagraniu płyty Smacznego grupy Groovekojad - Fryderyk 2000 w kategorii dance/techno/elektronika.

W 1999 roku razem z grupą Kury Jacek Olter odbył trasę koncertową z angielskim DJ Scissorkicksem (Anthony Chapman). Zagrali razem 10 koncertów i nagrali we wrocławskim studio materiał na płytę.

za www.olter.art.pl


Filmy:blog comments powered by Disqus