Jake Gyllenhaal

Ur.: 19 grudnia 1980 , Los Angeles, Kalifornia, USA
zdjęcie

Nominowany do nagrody Amerykańskiej Akademii Filmowej® Jake Gyllenhaal został okrzyknięty jednym z najbardziej obiecujących aktorów swojego pokolenia. Dzięki swym przejmującym i różnorodnym rolom zwrócił na siebie uwagę widzów i krytyków.

W 2006 roku zdobył nagrody dla najlepszego aktora drugoplanowego od Brytyjskiej Akademii Sztuki Filmowej i Telewizyjnej (BAFTA) oraz National Board of Review, otrzymał także nominacje do Oscara® i nagrody SAG za poruszającą kreację w filmie Anga Lee Brokeback Mountain.

Gyllenhaal obecnie bierze udział w produkcji filmu Gavina Hooda zatytułowanego Rendition, w którym gra wraz z Meryl Streep, Alanem Arkinem, Reese Witherspoon i Peterem Sarsgaardem. Film opowiada o agencie CIA działającym na Bliskim Wschodzie, który podważa zasadność swojego zadania po zaobserwowaniu, jak intensywnie tajna policja przesłuchuje podejrzanego o związek z samobójczym zamachem bombowym.

Na swoim koncie ma też takie filmy, jak: Jarhead: Żołnierz Piechoty Morskiej Sama Mendesa z Jamie'em Foxxem i Peterem Sarsgaardem, Dowód Johna Madsena z Anthonym Hopkinsem i Gwyneth Paltrow, Życiowe rozterki Miguela Artety z Jennifer Aniston i Johnem C. Reillym, Mila księżycowego światła Brada Silberlinga z Dustinem Hoffmanem i Susan Sarandon, Pięknie i jeszcze piękniej Nicole Holofcener z Catherine Keener, kultowy przebój Richarda Kelly'ego: Donnie Darko oraz Dosięgnąć kosmosu Joe'ego Johnstona z Chrisem Cooperem i Laurą Dern.

Na deskach teatru Gyllenhaal zagrał w odświeżonej sztuce Kennetha Lonergana This Is Our Youth z Anną Paquin i Haydenem Christensenem. Sztuka była wystawiana na londyńskim West Endzie przez osiem tygodni, a Gyllenhaal zdobył za swoją rolę nagrodę teatralną dziennika Evening Standard dla wybitnego debiutanta.

Foto: źródło


Role w filmach:blog comments powered by Disqus