James Mangold

Ur.: 16 grudnia 1963 , Nowy Jork, USA
zdjęcie

Jest synem uznanego małżeństwa malarzy - Roberta i Sylvii Mangoldów. Studiował w California Institute of Art, gdzie miał okazję współpracować z wysoko cenionym reżyserem Alexandrem Mackendrickiem (Człowiek w białym garniturze, Słodki zapach sukcesu), grał w licznych sztukach teatralnych, z których wiele wyreżyserował. Ponadto zrealizował także cztery nagradzane filmy krótkometrażowe, z których jeden, Barn (1995), w wieku zaledwie 21 lat zapewnił mu wyłączny kontrakt ze studiem Walta Disneya. Dla studia Mangold napisał scenariusze do telewizyjnego filmu The Deacon Street Deer (1986) oraz pełnometrażowego kinowego filmu animowanego Oliver and Company, opartego na Oliverze Twiście Dickensa.

W roku 1989 przeniósł się do Nowego Jorku, gdzie studiował w Columbia University. W roku 1991 napisał i wyreżyserował półgodzinny niemy film Victor, który przyniósł mu liczne nagrody. W roku 1992 napisał scenariusz animowanego filmu telewizyjnego The Claymation Easter Special, który otrzymał nagrodę Emmy. Rok później zrealizował dokument Tree/Line poświęcony działalności artystycznej jego matki Sylvii Plimack Mangold.

Został jednym z pięciu kandydatów wytypowanych przez Milosa Formana do udziału w jego seminarium organizowanym przez uniwersytet Columbia. W ramach tego właśnie seminarium powstał pełnometrażowy debiut Mangolda - Heavy. Film zdobył nagrodę za reżyserię naSundance Film Festival i prezentowany był na festiwalu w Cannes.

Jego największym dotychczasowym sukcesem jest Spacer po linie - biografia Johnny'ego Casha - gwiazdy amerykańskiej muzyki coutry. Grający główne rol Joaquin Phoenix i Reese Witherspoon otrzymali Złote Globy za swoje role, a sam film zdobył Złoty Glob dla najlepszego musicalu. Film otrzymał także pięć nominacji do nagrody Akademii, a Reese Witherspoon zdobyła Oscara dla najlepszej aktorki.


Filmy:blog comments powered by Disqus