James Newton Howard

Ur.: 9 czerwca 1951 , Los Angeles, Kalifornia, USA

Jest jednym z najbardziej wszechstronnych i płodnych kompozytorów Hollywoodu. Otrzymał sześć nominacji do Oscara, dwie nominacje do Złotego Globu i jedną do nagrody Grammy. Ponadto zdobył 21 nagród ASCAP za filmy i programy telewizyjne, do których muzykę pisał w latach 1994–2002. Na swym koncie ma tak różnorodne filmy, jak Szósty zmysł, Znaki, Ścigany, Pretty Woman, Książę przypływów, Wielki Kanion, Dave, Lęk pierwotny, Glengarry Glen Ross, Adwokat diabła, Zakładnik oraz Osada, za którą James otrzymał nominację do Oscara za najlepszą muzykę filmową w 2005 r.

Uczęszczał do Santa Barbara Musical Academy of the West, School of Music na Uniwersytecie Południowej Kalifornii, a swoją edukację formalną zakończył nauką instrumentacji pod okiem legendarnego aranżera Marty’ego Paicha. Choć odebrał wykształcenie klasyczne, jego zainteresowania poszły w stronę muzyki rockowej i pop. Właśnie dzięki swym pierwszym krokom stawianym na scenie popowej, udoskonalił swe umiejętności jako autor piosenek, muzyk, aranżer, producent i kompozytor.

Przez dwa lata był muzykiem sesyjnym i grał dla Carly Simon, Diany Ross, Ringo Starra, Leo Sayera, Harry’ego Nilssona oraz Melissy Manchester. W 1975 r. dołączył do zespołu Eltona Johna jako muzyk koncertowy i studyjny – przygotowywał dla niego instrumentacje i aranżacje dla instrumentów smyczkowych. Podczas pracy z Londyńską Orkiestrą Symfoniczną w ramach nagrań do albumu Blue Moves Eltona Johna, Howard po raz pierwszy zetknął się z dużą orkiestrą i sekcją rytmiczną – to połączenie instrumentalne wykorzystał później w wielu swych kompozycjach filmowych.

Kiedy zyskał sobie status najbardziej poszukiwanego muzyka w branży, będącego jednocześnie autorem piosenek, producentem nagrań, dyrygentem, instrumentalistą klawiszowym i kompozytorem muzyki filmowej, zaangażował się w serię projektów studyjnych realizowanych z największymi gwiazdami muzyki pop, w tym z Randym Newmanem, Rickie Lee Jones, Chakhą Khan i Glenem Freyem. Przygotowywał aranżacje dla Barbry Streisand, instrumentacje dla zespołu Toto i Olivii Newton-John, był współproducentem (wraz z Eltonem Johnem) jednej z jej piosenek, pisał muzykę dla zespołu Earth Wind and Fire, pracował jako muzyk sesyjny Boba Segera i Roda Stewarta.


Filmy:

Dyskografia:blog comments powered by Disqus