Jan A. P. Kaczmarek

Ur.: 29 kwietnia 1953 , Konin, Polska
zdjęcie

W młodości chciał zostać dyplomatą. Po ukończeniu studiów prawniczych nie zdecydował się jednak na kontynuację kariery politycznej w komunistycznej Polsce.

Jako kompozytor debiutował w awangardowym Teatrze Laboratorium Jerzego Grotowskiego. Tworzył muzykę do spektakli zaangażowanego politycznie „Teatru Ósmego Dnia”. Następnie sam założył „Orkiestrę Ósmego Dnia” – kameralny zespół prezentujący muzykę awangardową.

Liczne koncerty w całej Europie przyniosły kompozytorowi uznanie krytyki. Po tournee W USA nagrał, dla niezależnej wytwórni Flying Fish Records, swój debiutancki album Music For The End. Po sukcesach następnych płyt od 1989 roku autor zamieszkał na stałe w USA i podjął współpracę z amerykańskimi teatrami, a następnie kinem. W roku 1992 na New York Shakespeare Festival uhonorowany został prestiżową nagrodą Drama Desk przyznaną przez nowojorskich krytyków za muzykę do sztuki Joanne Akalaitis Tis Pity She’s a Whore.

Światową sławę przyniosła kompozytorowi muzyka do filmów takich, jak Całkowite zaćmienie, Plac Waszyngtona, Trzeci cud Agnieszki Holland oraz Aimee i Jaguar Maxa Farberbocka, Stracone dusze Janusza Kamińskiego a także Niewierna Adriana Lyne’a. W 2002 roku Jan A.P. Kaczmarek otrzymał nominację do Polskich Orłów za muzykę do filmu Quo Vadis w reżyserii Jerzego Kawalerowicza. W tym samym roku autor został uhonorowany za całokształt twórczości Nagrodą Skrzydeł, przyznawaną przez Festiwal Polskich Filmów w Chicago. Ukoronowaniem jego drogi twórczej stał się Oscar otrzymany w 2005 roku za muzykę do filmu Marzyciel.

W swoim dorobku Kaczmarek ma także trzy produkcje multimedialne, których był reżyserem: Waiting for Halley’s Comet, One Man Symphony i Tower of Babel.

Najnowszym projektem artysty jest powołanie fundacji Instytut Rozbitek, która, we współpracy z Sundance Institute, prowadzi projekty edukacyjne dla utalentowanych scenarzystów, reżyserów, kompozytorów. Siedzibą fundacji jest zespół pałacowo-parkowy Rozbitek położony 60 km od Poznania.

Strona oficjalna:
www.jan-ap-kaczmarek.com


Filmy:

Dyskografia:blog comments powered by Disqus