Jared Harris

Ur.: 24 kwietnia 1961 , Londyn, Wielka Brytania

Jest jednym z najbardziej znanych aktorów swojego pokolenia.  Jared, syn znanego irlandzkiego aktora Richarda Harrisa, urodził się w Londynie i studiował w Duke University, gdzie specjalizował się w dramaturgii i literaturze. Po ukończeniu szkoły wstąpił do grupy teatralnej Royal Shakespeare Company. Grał w najsłynniejszych zespołach teatralnych Nowego Jorku, w tym New York Shakespeare, New Group, New Jersey Shakespeare Company, Vineyard Theater oraz Manhattan Theater Club. Na początku tego roku zyskał sobie uznanie za rolę we wznowionym przedstawieniu na podstawie sztuki Tennessee Williamsa A Period of Adjustment (Okres przystosowania) w słynnym londyńskim Almeida Theatre.

Pierwszą filmową rolę Harris zagrał w 1989 r. w filmie The Rachel Papers, który był debiutem reżyserskim jego brata Damiana. Szczególnie przychylne recenzje otrzymał potem za rolę Henryka VIII w zaimprowizowanej produkcji The Other Boleyn Girl dla telewizji BBC2 i Johna Lennona (obok Paula McCartneya granego przez Aidana Quinna) w Ich dwóch Michaela Lindsaya-Hogga. Ponadto Harris zagrał w trzyodcinkowym miniserialu telewizji BBC Na koniec świata. W 1996 roku zyskał sobie uznanie krytyków pasjonującym wcieleniem Andy’ego Warhola w głośnym filmie I Shot Andy Warhol.

Sławę aktora grającego zróżnicowane i wyjątkowe postacie potwierdza na przykład rola upośledzonego umysłowo zamiatacza ulic w filmie Dym Wayne’a Wanga i Paula Austera, a także Brooklyn Boogie, rola zadziornego trapera w Truposzu Jima Jarmuscha, lubiącego popić brata-nieudacznika Toma Cruise’a w filmie Za horyzontem, czy też podejrzanego rosyjskiego taksówkarza w Happiness Todda Solondza, za którą to rolę otrzymał wspólnie z pozostałymi aktorami nagrodę dla najlepszej obsady National Board of Review. Innymi jego ważnymi filmami są: Niedziela Jonathana Nossitera, która zdobyła nagrodę jury w kategorii „najlepszy film” i „najlepszy scenariusz” na Festiwalu Filmowym w Sundance, Ucieczka od życia Burra Steersa oraz Inna Beatrycze Michaela Radforda.


Role w filmach:blog comments powered by Disqus